Несподівана соломка, або запрошує Марія Іванишин

880
солома

У понеділок, 18 грудня 2017 року, о 16.00 у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у Львові (вул. І.Франка, 154) відбудеться відкриття виставки “Різдвяні плетіння. Вироби зі соломи Марії Іванишин”.

Плетіння із соломи – це стародавній вид ремесла. Вирощуючи хлібні злаки, наші предки не позбувалися того, що залишилося після збирання урожаю і обмолоту зерна. Соломою вкривали житло, використовували на корм і підстилку худобі. З неї виготовляли найрізноманітніші речі – головні убори, іграшки, прикраси, предмети побуту тощо.

Дідух. Робота Марії Іванишин
Дідух. Робота Марії Іванишин

Люди вірили, що в соломі закладена сила родючості, тому їй належала важлива роль у хліборобській обрядовості. Тож солома завжди була бажаним матеріалом для створення різних обрядових атрибутів і прикрас.

Вироби, представлені на виставці «Різдвяні плетіння»  – це роботи майстрині Марії Іванишин.

Ангелик. Робота Марії Іванишин
Ангелик. Робота Марії Іванишин

Вона народилася і виросла на Прикарпатті. У 1985 році закінчила Івано-Франківський інститут нафти і газу, в 1996 Дрогобицький державний педагогічний  інститут імені Івана Франка. Інженер, вчитель, майстер – так стелився шлях.

Перша персональна виставка майстрині відбулася у 1996 році за сприяння Музею історії релігії у Домініканському соборі (Львів). З того часу виставки проводяться майже щорічно.

Ялинка. Робота Марії Іванишин
Ялинка. Робота Марії Іванишин

У 2002р. в залах Музею Михайла Грушевського у Львові експонувалися писанки Марії Іванишин та її учнів. Робота вчителя спонукала  серйозно займатися дослідженням традицій писанкарства, і в 2006 році вийшла друком книга  «По білому яйці воскові взори. Посібник з писанкарства».

Півник. Робота Марії Іванишин
Півник. Робота Марії Іванишин

А от в техніці соломоплетіння автор працює лише кілька років, а отже щоразу відкриває для себе нові можливості цього матеріалу, відшукує забуті народні традиції.  Оскільки, до прикладу виготовлення різдвяних павуків та дідухів –  традиція великою мірою загублена.

Ангелик. Робота Марії Іванишин
Ангелик. Робота Марії Іванишин

Важливо повернути ці речі до життя і знайти їм місце в нашому сучасному побуті, бо навіть традиційні солом’яні капелюхи теж можуть виглядати цілком по-сучасному. А доповнити їх можна прикрасами, які на сьогодні широко популярні у світі. Адже важко придумати більш екологічну річ, як виріб з соломи.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.