«Народний дереворит у художніх збірках Львова» покажуть в музеї етнографії

834
Музей етнографії та художнього промислу, проспект Свободи, 15

У вівторок, 12 грудня 2017 року, о 16.00 у залах Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України (м. Львів, проспект Свободи, 15) відбудеться відкриття виставки «Народний дереворит у художніх збірках Львова».

Цикл зимових питомих українських свят розпочався! Напередодні святкування Андрія, через Миколая, Різдво і до Йордана Музей етнографії та художнього промислу ІН НАН України запрошує усіх поринути в унікальну атмосферу народного деревориту!  Уперше за довгий час ми маємо нагоду оглянути експозицію напів-забутої техніки народного деревориту!

Народний дереворит «Пієта». ХІХ ст. Плазів. Зі збірки Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.
Народний дереворит «Пієта». ХІХ ст. Плазів. Зі збірки Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.

На виставці експонуватимуться 124 графічних твори із фондів Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України, Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В.Стефаника, Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького, Музею Українського католицького університету, а також з окремих приватних колекцій.

Виставка презентує рідкісний і на сьогоднішній день значною мірою вже втрачений пласт народної художньої культури – графічні відбитки на папері, створені найчастіше невідомими майстрами впродовж XVII – XIX ст. Свого часу дереворит як масовий і доступний ширшому загалу, ніж, наприклад, ікона, твір мистецтва вшановувався в інтер’єрах храмів, у приватних домівках як пам’ятка з відбутих прощ і паломництв.

Народний дереворит «Свята Катерина і свята Варвара». ХІХ ст. Плазів. Зі збірки Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В.Стефаника
Народний дереворит «Свята Катерина і свята Варвара». ХІХ ст. Плазів. Зі збірки Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В.Стефаника

Крихкість матеріалу призвела до великих втрат цих творів, та, на щастя, львівські музейні і бібліотечні фонди зберігають найбільшу в Україні кількість цього цінного художнього пласту, який, в силу своєї специфіки, рідко експонується.

Основні зусилля кураторів виставки були спрямовані на те, щоб показати феномен народного деревориту у його якнайширшій різноманітності: іконографічній, стилістичній та функціональній.

Постер виставки "Народний дереворит у художніх збірках Львова"
Постер виставки “Народний дереворит у художніх збірках Львова”

Експозиція знайомить глядачів із дереворитами як східно-, так і західнохристиянської традиції графічного церковного мистецтва, ареал поширення і пошанування яких не завжди співпадав з політичними чи конфесійними кордонами. Відтак одним із найважливіших месиджів виставкового проекту є наголос на культурно-історичному діалозі, спільності духовних і естетичних цінностей, а не демонстрація відмінностей чи апологія окремішності.

Як свідчення того, що традиція деревориту – яскрава, глибока, здатна зацікавити і сучасних художників та поціновувачів графічного мистецтва, на нашій виставці будуть заекспоновані кілька творів молодого львівського митця – Олександра Бриндікова. Його твори говорять про те, наскільки традиція не сковує, а вивільняє творчий потенціал художника та виявляється цілком модерною, здатною задовольнити найвищі естетичні вимоги.

Народний дереворит «Святий Миколай». ХІХ ст. Зі збірки Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.
Народний дереворит «Святий Миколай». ХІХ ст. Зі збірки Музею етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.

Куратори виставки:

  • Оксана Шпак, старша наукова працівниця Інституту народознавства НАН України, канд. мистецтвознавства.
  • Софія Король, завідувачка відділу мистецтвознавства Інституту народознавства НАН України, канд. мистецтвознавства.

Співорганізатор виставки Лариса Купчинська, наукова працівниця Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В.Стефаника, кандидат  мистецтвознавства.

У межах виставки передбачається проведення майстер-класів із виготовлення деревориту. Експозицію виставки можна оглянути до 30 січня 2018 року.

Мар’яна СЕНЬКІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.