Найстаріший ліфт в Європі графа Дідушицького та інші старовинні ліфти Львова

5017
Найстаріший ліфт в Європі графа Дідушицького та інші старовинні ліфти Львова

Старих довоєнних ліфтів у Львові залишилось не так багато. Деякі з них зачинені та закриті від ока перехожих, деякі не в дуже хорошому стані, деякі реконструйовані і працюють досі. Одним з найдавнішим в Європі механічних ліфтів вважається ліфт, що знаходиться у Державному природознавчому музеї НАН України на вулиці Театральній у Львові.

Ліфт в будинку, який викупив граф Дідушицький для того, щоб відкрити там Природничий музей, був встановлений близько в 1880 році – всього 23 роки потому, коли в Нью-Йорку вважався встановленим перший в світі пасажирський ліфт (1857рік) підприємцем Е. Г. Отісом. Безпечність ліфта Отіс демонстрував особисто – він ставав на платформі підйомника і сокирою обрубував канат, що її утримував. Платформа при цьому залишалася на місці і не падала в шахту завдяки ловителю. Фактично відтоді розпочався ліфтовий бум.

Отіс Е. Г. та його ліфт
Отіс Е. Г. та його ліфт

Володимир Дідушицький був одним з найбагатших галичан – займався етнографією, археологією, зоологією, колекціонував книги, рукописи, картини. За генеалогічною легендою коріння графа походили від самого короля Данила I. З дитинства почав колекціонувати мушлі, гербарії, згодом полював і робив опудала тварин. В своєму музеї на вулиці Театральній він проводив дуже багато часу, міг навіть там заночувати.

В похилому ж віці Дідушицький через параліч ніг почав пересуватися на інвалідному візку, а так як музей мав три поверхи – спеціально для нього спорудили у Відні механічний дерев’яний ліфт.  Він був сконструйований так, що, заїжджаючи в ліфт на візку, граф міг досить легко підняти сам себе за допомогою мотузок на потрібний поверх.

Вантажопідйомність даного ліфта – 250кг, висота підйому – 8400мм. Система гальм спрацьовує навіть при завищеній швидкості руху кабіни. На даний момент ліфт не є робочим, але працівники музею розповідають, що в Австрію до виробника даного ліфта були апельовані листи-звернення про реставраційні роботи і цілком можливо, що він запрацює знову. Будучи настільки давнім ліфт зберігся в дуже хорошому стані.

Перший електричний ліфт був встановлений у Львові в одному з найпрестижніших готелів «Імперіал» (зараз вулиця Січових Стрільців, 3). За іншими джерелами одразу два електричні ліфти встановили вперше в будинку Шпрехера (сучасна вулиця А. Міцкевича, 8).

Колишній готель «Імперіал», вул. Січових Стрільців, 3. Фото Тетяна Жернова, 2016р
Колишній готель «Імперіал», вул. Січових Стрільців, 3. Фото Тетяна Жернова, 2016р

Зараз, зайшовши в кілька старих будівель Львова, можна знайти давні ліфти і навіть покататися на них.

 

І, кожного разу, заходячи в парадні двері розкішного львівського будинку, ви маєте шанс побачити справжній мистецький витвір інженерної думки кінця ХІХ, початку ХХ століття. Мимоволі задумуєшся про долі тих людей, котрі колись підіймалися на цьому давньому механізмі старого Львова.

Тетяна ЖЕРНОВА

Джерела:

  1. http://www.smnh.org/content/article/Lift/Lift.pdf
  2. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8F_%D0%A1%D1%96%D1%87%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%85_%D0%A1%D1%82%D1%80%D1%96%D0%BB%D1%8C%D1%86%D1%96%D0%B2_(%D0%9B%D1%8C%D0%B2%D1%96%D0%B2)
  3. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80_%D0%94%D1%96%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%B8%D1%86%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9
  4. http://www.lwow.com.pl/dzieduszycki/13.jpg
  5. http://translift.com.ua/ua/lifti/istorija.html

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.