Найкращий відпочинок, або коротка подорож зі Львова на Сколівщину

3143
Найкращий відпочинок, або коротка подорож зі Львова на Сколівщину

На вихідні зі Львова можна податися в маленьку подорож, відвідавши невеличке село Плав’я, розташоване на схилах Карпат на відстані 26 кілометрів від районного центра – міста Сколе.

Панорамне фото з вершини гори. Хлян І.
Панорамне фото з вершини гори. Хлян І.

Село засноване в 1523 році, саме цю дату можна почути в ряді народних переказів. Є декілька версій того, як і коли з’явився цей край. В одній з них розповідається, що в 1552 році князь Василь-Констянтин Острозький подав грамоту голові села Дмитрію Косовичу, що надавала право йому заселяти територію вздовж рік Плав’є і Тухолька.

Панорамне фото села Плав’я.
Панорамне фото села Плав’я (взято з https://1ua.com.ua/)

В іншій йдеться про дату заснування села. Цю версію висунув наприкінці 19 століття польський вчений Фредерік Папе. Цей дослідник вважає, що село Плав’я засноване в 1566 році Яном Кристофором Тарнавським. Останній мав сестру Софію, і саме з нею одружився князь Костянтин Острозький, і вже тоді землі, які були власністю Тарнавського, перейшли до родини Острозьких.

Панорамне фото села Плав’я
Панорамне фото села Плав’я (взято з https://1ua.com.ua/)

Як бачимо, дуже важко знайти конкретну дату заснування, опираючись лише на перекази. І до сьогодні ще не виявлено конкретних документів, які би могли допомогти пролити світло на це питання. Але знаємо точно, що в першій половині 16 століття тут вже існували людські поселення.

Періоду першої світової війни. На фоні церкви вірогідно парох Плав’я разом з сім’єю
Періоду першої світової війни. На фоні церкви вірогідно парох Плав’я разом з сім’єю (взято з https://1ua.com.ua/)

Записи, які велися в церковних книгах, підтверджують, що село було засноване сім’ями Вадруса, Бриня та Косовича. До речі, прізвище Вардус і сьогодні побутує в цій місцевості. Назва села Плав’є теж оповита загадками. Одна з версій оповідає, що першим мешканцем села був чоловік, який носив ім’я Плав’яник, очевидно, саме від цього імені село отримало свою назву. Відомо, що в давні часи поблизу села Плав’я був розташований василіанський монастир.

періоду першої світової війни. Плав’яни після Служби Божої
Періоду першої світової війни. Плав’яни після Служби Божої (взято з https://1ua.com.ua/)

Населення цього краю, як відомо, впродовж багатьох століть формувало свою духовну культуру. Однією із сакральних споруд в селі Плав’я є дерев’яна церква Івана Хрестителя, заснована у 1905 році.

Церква св. Михаїла 1888 рік
Церква св. Михаїла 1888 рік (взято з https://uk.wikipedia.org/)

Ще однією архітектурною пам’яткою є церква св. Михаїла, побудована в 1888 році майстром-теслею Скільським Петром. Поруч церкви знаходиться дзвіниця св. Михаїла.

Село Плав'є. Дзвіниця церкви Св.Михаїла (фрагмент
Село Плав’є. Дзвіниця церкви Св.Михаїла (фрагмент). (взято з https://uk.wikipedia.org/)

Звичаї та обряди плав’ян, які дійшли до нас, мають свої унікальні, і, водночас, спільні риси, якщо їх порівнювати з іншим населенням Бойківщини. Особливо захопливі і цікаві зимові обряди. У селі Плав’я на Різдво ходить вертеп, який прославляє новонародженого Ісуса Христа. Основні герої вертепу взяті з Біблії та української історії. Під час Різдвяних свят церковна громада організовує колядників. Вони ходять від хати до хати співають традиційні колядки, і приносять радісний та піднесений настрій у кожну домівку.

Панорамне фото села Плав'я. Хлян І.
Панорамне фото села Плав’я. Хлян І.

Цікаво, що в селі відбувалися зйомки кінофільму «Захар Беркут» за однойменною повістю Івана Франка (режисер Леонід Осика). У масових сценах фільму знімалися деякі жителі села.

Панорама на село Плав'я, яка відкривається з підйомника. Хлян І.
Панорама на село Плав’я, яка відкривається з підйомника. Хлян І.

У селі, на горі Плай розташований однойменний гірськолижний комплекс. На території комплексу знаходиться музей Бойківської та Гуцульської культур, а також, побудована у класичному бойківському стилі, церква Святого Архистратига Михаїла, яка була відкрита у січні 2010 році.

Панорамне фото з гори. Хлян І.
Панорамне фото з гори. Хлян І.

Щоб побачити всю панораму села і гір на підйомнику, що знаходиться на комплекс, можна піднятись на вершину. Піднімаючись, перед вами відкривається неймовірний краєвид недоторканої карпатської природи. Сонце, яке виходить вранці з-за гір, освітлює засніжені дерева. Сніг переливається всіма можливими барвами завдяки цьому світлу. На вершині гори можна зайти в невеличку їдальню і зігрітися теплим чаєм чи  кавою, або скуштувати смачних страв. Будівлі, які знаходяться біля підніжжя, здаються маленькими крапочками.

Панорама, яка відкривається з тераси їдальні. Хлян І.
Панорама, яка відкривається з тераси їдальні. Хлян І.

Зима – це час для відпочинку і подорожей, а село Плав’я прекрасне місце для цього. Відвідавши цей край, ви наберетеся нових сил та вражень на цілий рік. Адже час, проведений у Карпатах завжди приносить насолоду і дарує безліч вражень.

Ірина ХЛЯН

Джерела

  1. https://uk.wikipedia.org/
  2. http://play-karpaty.com/
  3. http://bojkosvit.com/
  4. https://uk.wikipedia.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.