Найдавніші храми Львова. Костел Івана Хрестителя

2294
Найдавніші храми Львова . Костел Івана Хрестителя
Найдавніші храми Львова . Костел Івана Хрестителя

Сакральна архітектура Львова є справжньою окрасою міста. За кількістю храмів, рівнем збереженості, історичною і конфесійною репрезентацією місто Лева посідає одне з перших місць не тільки в Україні, але й за ії межами.

Водночас, маємо змогу пишатись тим, що декілька львівських храмів є ровесниками самого міста. Переживши піднесення і занепади, пройшовши крізь буремні століття, вони залишились окрасою Львова і справжньою гордістю мешканців.

Костел Св. Івана Хрестителя, розташований на площі Старий Ринок, відомий з часів княжого Львова, з середини XIII століття. Досі ведеться дискусія щодо року заснування святині.

Костел Св. Івана Хрестителя, фото наших днів.
Костел Св. Івана Хрестителя, фото наших днів.

Деякі дослідники пов’язують появу ще дерев’яного храму з 1234 роком. Святий Яцек Одровонж з братами – домінканцями  будує костел, що став осередком цього католицького ордену на руських землях. У 1238 році Герарда з Вроцлава висвячено на місійного єпископа Русі саме у цих стінах.

Пізніше костел стає надвірним храмом дружини князя Лева – Констанції Угорської. З ії почтом до Львова прибули ченці домініканці і францисканці. Домініканці продовжували опікуватись храмом, пізніше, у XVI столітті, він переходить під опіку вірменської громади.

Зображення костелу Хрестителя, пер. пол. XIX століття
Зображення костелу Хрестителя, пер. пол. XIX століття

За більш традиційними версіями костел постає у 1260 ( або 1270 р. ) році, як дарунок князя Лева Даниловича молодій дружині Констанції. Існує припущення, що храм домініканці звели на місці старої дерев’яної церкви монахів – василіян, адже тут, біля підніжжя Замкової гори, вони мали земельне володіння від часів Данила Романовича.

У XVI ст. відбулась перша значна перебудова – з північного боку прибудовано ризницю. Протягом XVII – пер. пол. XIX століть неодноразово змінювався інтер’єр. Особливо після пожежі храму у 1800 року, було перероблено склепіння – це знищило елементи готики.

Вигляд костелу у сер. XIX ст. Фото Юзефа Едера.
Вигляд костелу у сер. XIX ст. Фото Юзефа Едера.

У 1887 році відбулась радикальна перебудова костелу за участю архітекторів Юліана Захаревича і Тадеуша Мюнніха. Нажаль, остаточно було втрачено більшість первісних елементів, ознак старовини … Храм набув вигляду каплиці, виконаної у псевдороманській стилістиці.

Лише вівтарний бік костелу зберіг середньовічний вигляд. У цьому велика заслуга працівників ” Укрзахідпроектреставрації “, які у 1980 – х роках займались відновленням втрачених елементів.

Тоді ж неороманську огорожу XIX ст. було замінено на сучасну, виконано макет первісного вигляду споруди.

Вівтарна частина костелу Св. Івана Хрестителя. Фото наших днів
Вівтарна частина костелу Св. Івана Хрестителя. Фото наших днів

Окрім архітектурних особливостей, значною втратою старого оздоблення костелу, є величезний вівтар із зображенням Христа (за свідченнями – 1526 року ). Ще у середині 20 – х років XX ст. він перебував у храмі. Нині його місцезнаходження невідоме.

У 1993 році у костелі Івана Хрестителя розпочав роботу Музей найдавніших пам’яток Львова, відділ Львівської національної галереї мистецтв. Тут представлено пам’ятки Львова княжої доби, артефакти, взірці образотворчого мистецтва,історичні документи, культові і побутові предмети.

2009 року храм переосвячено іменем Святого Івана Хрестителя, церква і музей дружньо співіснують на тих самих ділянках, звідки починався Львів.

Використані джерела :

Костел св.І.Хрестителя – http://www.3dmaps.com.ua/ , Центр міської історії Центрально-Східної Європиhttp://ukrainaincognita.com/ , http://catholicnews.org.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.