Найбільший замок Львівщини неподалік Львова

9754

Чи здогадуєтесь ви в якому стані може знаходитись найбільший замок нашого регіону, що збудований ймовірно ще в 16 ст. та розташований всього лиш в двох десятках кілометрів від Львова. Звичайно, що в руїні, адже кому воно треба. Те, що не може приносити шалених коштів нашим можновладцям, зазвичай, завжди перетворюється на руїну. Хоча, зважаючи, що навіть зруйнована фортеця приваблює до себе туристів, навіть з-за кордону, свідчить про недалекоглядність наших чиновників.

Літографія замку у Старому Селі 1852 року авторства БоґуЛітографія замку у Старому Селі 1852 року авторства Боґуша Стенчинськогоша Стенчинського
Літографія замку у Старому Селі 1852 року, авторства Боґуша Стенчинського

Отож, найбільший замок Львівщини розташований за 22 кілометри від Львова у селі, що носить промовисту назву Старе Село. Село і справді не молоде, а замок по локації іменують Старосільським замком. Площа цього велета сягає аж 2 гектари. Периметр фортеці одні вважають неправильним трикутником, інші ж – п’ятикутником.

Історія будівництва замку є доволі заплутаною та багатоверсійною, тому переповімо ту, що видається на наш погляд найбільш правдивою. Отже, перший кам’яний замок в Старому Селі зведений, ймовірно, ще в 1584-1589 роках князями Острозькими. Очолював цей відомий рід в той час, мабуть, найвідоміший його представник – князь Костянтин-Василь Острозький. Оскільки дружиною князя була Софія Тарновська, котрій від батька дісталося в посаг Старе Село, ймовірно, що саме Костянтин Острозький й дав розпорядження звести замок.

Бровар в Старосільському замку. Фото 1914 року
Бровар в Старосільському замку. Фото 1914 року

У 1642 році відбувається грандіозна перебудова замку. Її здійснив правнук Костянтина Острозького князь Владислав Домінік Заславський. Не історикам це ім’я малознайоме, однак, якщо ви хоч трішки знаєте про визвольну війну Хмельницького та Пилявецьку битву, то ймовірно і чули вислів Хмельницького про «перину, латину та дитину». Ось саме периною Хмельницький тоді й назвав Домініка Заславського. Як бачимо наш гетьман дещо помилявся, оскільки не таким вже ледачим був Заславський, якщо зумів розширити площу свого замку аж до 2 гектарів, оточивши при цьому його глибоким ровом та валами. Вхід до замку проходив через ланцюговий міст, який підіймався над ровом. Ще сотню років тому на одній із башт замку був розміщений герб Заславського з літерами WDXOYZWSLS, що означали: “Wladyslaw Dominik Xiąze Ostrogski y Zaslawski Wojewoda Sandomierski Lucki Starosta”, та підтверджували те, що саме Заславський був будівничим фортеці в тих розмірах, які ми маємо й сьогодні.

Старосільський замок на старій листівці
Старосільський замок на старій листівці

Та не встиг Домінік Заславський звести звій замок, як його уже в 1648 році зруйнували війська вже згадуваного Хмельницького. Та Заславський і в цей раз не виявився «периною» і вже наступного 1649 року розпочав наново відбудовувати свою твердиню. Повна відбудова замку завершилась в 1654 році. Новий замок був виконаний в ренесансному стилі. З південної сторони мурів було зведено красиві парадні ворота. Фронтони шести башт замку були прикрашені різьбленими аттиками, які ще досі можна вгледіти на східній вежі. У внутрішньому дворі замку знаходилася каплиця, палац та господарські приміщення.

Старосільський замок з висоти. Фото 1927-1928 рр.
Старосільський замок з висоти. Фото 1927-1928 рр.

Новозбудований Заславським замок виявився неприступним, тому з легкістю витримав другий похід Хмельницького на Львів, а окрім цього ще й турецьку облогу 1672 року. Однак, уже в 1687 роках замок перебував у занедбаному стані.

Наприкінці 17 ст. новими власниками села, а з ним і замку, стають князі Любомирські, а від них на початку 18 ст. фортеця дістається Адаму Миколі Сенявському. Про цей рід ви могли чути, оскільки саме вони володіли так званим Арсеналом Сенявських у Львові по вулиці Дорошенка. Саме звідси, під час наступу на Львів шведів, Адам Сенявський перевіз арсенал до Старосільського замку. Саму ж фортецю було відремонтовано, посилено гарматами та пристосовано під арсенал. На жаль, це був останнє піднесення замку перед початком його остаточного занепаду. Пам’ять про Сенявського береже герб його роду над західною брамою, що була споруджена в той час, однак збереглась і до сьогодні.

У 1731 році, по смерті Адама Сенявського замок успадкували Чарторийські, яким, однак, сидячи далеко в глибині Польщі, було начхати на могутню фортецю. Тому замок порожнів та руйнувався. У 1809 році Ежб’єта Чарторийська подарувала непотрібну їй фортецю своїм внукам Потоцьким. Ті виявились дещо прихильнішими до Старосілського замку, ніж попередники, однак започаткували дещо дивний для фортеці заклад – бровар. Пиво, що варилося в цій броварні в свій час користувалося хорошим попитом. Однак пивоварня аж ніяк не рятувала замок від подальшого руйнування.

Останнім власником замку на 1939 рік був Альфред Антоні Потоцький – той самий, що замовив будівництво палацу Потоцьких у Львові на вулиці Коперника. Під час війни замок використовувався під склади як німецькою, так і радянською арміями. Уже в післявоєнний час була спроба реставрації, однак відновлено було зовсім небагато.

На сьогодні Старосільський замок стоїть пусткою і навіть не є музеєфікованим. З шести башт збереглися лиш три, але стіни практично повністю вціліли. На них спостерігаються три ряди бійниць. З внутрішнього подвір’я замку можна побачити, що частина бійниць була перебудована з колишніх вікон, які розмішувались на їхньому місці. На території замчища збереглись рештки південного та східного корпусів, які іноді називають палацами. Можна простежити також і залишки будинків, які до замку не мали стосунку і були споруджені вже в кінці XIX – на початках XX ст..

Володимир ПРОКОПІВ

Джерела:

  1. Старе Село // http://ua-travels.livejournal.com/2720182.html
  2. Старе Село // http://ua.vlasenko.net/stare_selo/index.html
  3. Старе Село // http://andy-travel.com.ua/stare-selo
  4. Старе Село // http://www.travelua.com.ua/lvivshhina/pustomitivskij/stare-selo.html
  5. Замок у Старому Селі // http://www.zamky.com.ua/zamki/zamok-u-staromu-seli/
  6. http://www.karpaty.travel.pl/index.php?fn_mode=fullnews&fn_id=246
  7. Замок попри колію // http://www.karpaty.net.ua/arkhiv/2006-rik/22-3-9-cherven-lypen-2006-r/172-zamok-popry-koliiu
  8. Замок в Старом Селе (Львовская обл.) // http://relicfinder.info/forum/viewtopic.php?f=3&t=31
  9. Старе Село // http://www.castles.com.ua/stselo.html
  10. Старе Село. Замок біля колії та інші цікавинки // http://ukrainaincognita.com/zamky-ta-fortetsi/stare-selo-zamok-bilya-kolii-ta-inshi-tsikavynky
  11. СТАРЕ СЕЛО. ЗАМОК (1448/1642 р.р.) (2011р.) // http://castlesua.jimdo.com/ львівська-область/старе-село-замок/
  12. Старе Село. Історія і легенди // http://mandrivky.org.ua/stare-selo-istoriya-i-legendi/

1 коментар

  1. Виправте помилку. Альфред Потоцький, що будував для себе палац на сучасній вул. Коперника, помер у 1889 р. і аж ніяк не міг бути власником Старого села в 1939 р.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.