Моральні настанови Івана Боберського актуальні і через 100 років

820

У серпні цього року світ побачив надзвичайно цікавий проект,  присвячений 145 річчю від дня народження Батька українського тіловиховання — набір поштівок “Українському громадянинови. Моральні настанови Івана Боберського».

У наборі зібрано 12 поштівок із світлинами Івана Боберського, зроблених у різний період його життя (від 1890-х до 1930 років). Кожна з поштівок на звороті містить повчальну настанову для українців. Як от, до прикладу: “Поступай законно. Свобода не мислима без законів. Безправство і самоволя роблять чоловіка хабарником, крадієм, ошуканцем і грабіжником. Щоби держвляни в державі почувались свобідні і безпечні, мусить кожний пильнувати порядку і зберігати прийняті в державі закони”.

Набір поштівок “Українському громадянинови. Моральні настанови Івана Боберського»
Набір поштівок “Українському громадянинови. Моральні настанови Івана Боберського»

Представлені афоризми були опубліковані в «Календарі українця», виданому в 1918-1919 рр.  у розпал польсько-української війни, коли Іван Боберський працював керівником «Письменичого  відділу» державного секретаріату військових справ ЗУНР. Але не зважаючи на те, що пройшло уже сто літ, настанови видатного українського педагога до сьогодні не втратили своєї актуальності.

Усі ж поштівки зібрані під гаслом “Лишень з тим народом числиться світ, що є здоровий, розумний, сильний і багатий”. Упорядником видання є кандидат історичних наук Андрій Сова, а оформленням займався директор Фотографій Старого Львова Роман Метельський.

“Найбільше проблем було із підписами до світлин. Оскільки не завжди правильно вказували дату фотографії чи місце її створення. Тож доводилося все перевіряти, уточнювати та наново атрибутувати” – ділиться упорядник видання Андрій Сова.

Іван Боберський. Відень, 1915 р. Поштівка із набору “Українському громадянинови. Моральні настанови Івана Боберського»
Іван Боберський. Відень, 1915 р. Поштівка із набору “Українському громадянинови. Моральні настанови Івана Боберського»

Підтримку проекту надали: Комісія тіловиховання і спорті імені Івана Боберського Наукового Товарситва імені Шевченка, Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського, Центр незалежних студій та Фотографії Старого Львова.

Нагадаємо, що Іван Боберський  – видатний український педагог, професор, громадський, культурно-просвітній та військово-політичний діяч, науковець, журналіст, основоположник української тіловиховної традиції, котрий ще за життя був іменований “Батьком  українського тіловиховання”, “Апостолом фізичного виховання”, “Невтомним каменярем українського відродження, культури й поступу”.

Поштівка із набору “Українському громадянинови. Моральні настанови Івана Боберського»
Поштівка із набору “Українському громадянинови. Моральні настанови Івана Боберського»

У виданні були використані  фотографії з: Архіву українського товариства “Січ” у Ґраці; Приватного архіву Олени Тіменник (Львів); приватного архіву Степана Гайдучка (Львів); Бродівського історико-краєзнавчого музею; Осередку української культури і освіти у Вінніпезі; Приватного архіву Романа Метельського.

Офіційне представлення проекту “Українському громадянинови. Моральні настанови Івана Боберського” відбудеться 21 вересня 2018 р. у Музеї етнографії та художнього промислу (просп. Свободи, 15, м. Львів)  під час презентації книги Андрія Сови та Ярослава Тимчака «Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортивної традиції».

Софія ЛЕГІН

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.