Мешканці Львова та околиць ХІХ ст. у роботах Каєтана Вінцента Келісінського

923
Мешканці Львова та околиць ХІХ ст. у роботах Каєтана Вінцента Келісінського

Сьогодні мова піде про польського художника, гравера, ілюстратора і бібліотекаря Каєтана Вінцента Келісінського, котрий побувавши у Східній Галичині, зокрема у Львові, став автором офортів, виконаних за власними малюнками з зображенням сцен з життя міста, українського села, народних типів, пейзажів, української народної дерев’яної архітектури.

Каєтан Вінцент Кєлісінський. Львів, 1830-і, офорт
Каєтан Вінцент Кєлісінський. Львів, 1830-і, офорт

Народився художник 7 серпня 1808 р. в Мероніцах у сім’ї судового виконавця. У 1828 р. закінчив гімназію в Пінчові, де отримав перші уроки рисунку від професора А.Висоцького, котрий викладав математику в цьому ж навчальному закладі.

Каєтан Вінцент Келісінський, 1837 р.
Каєтан Вінцент Келісінський, 1837 р.

У 1829-1830 рр. студіює геодезію та архітектуру у Варшавському університеті, а також з запалом навчається рисунку під керівництвом відомого польського художника-графіка Яна Піварського, з котрим згодом залишається у дружніх стосунках.

Своє навчання Келісінський припиняє після початку Листопадового повстання (1830-1831 рр.), в якому брав участь у званні підпоручника. Після придушення повстання не зміг повернутися до Варшави, деякий час жив у Кракові, в 1834-1839 рр. був зберігачем колекції Г. Павліковського в Медиці. У 1839 році працював бібліотекарем у  Титуса Дзялинского в місті Курник. Як доглядач бібліотеки був автором перших своїх каталогів. Також працював на реконструкції замку і саду в Курнику.

У 1848 р. в якості капітана бере участь у повстанні, під час якого був поранений. Після короткого перебування у в’язниці, Келісінський, влітку 1848 року, повернувся до праці в Курник.

Планував  видати у 1848 р.  серію  офортів  із  зображенням давнього одягу краю, зібраних на підставі автентичних рисунків чи давніх олійних творів, але через півроку після повернення раптово помер.

Келісінський був творцем багатьох гравюр і малюнків, присвячених фольклору, життя польських сіл і міст, пам’ятників, ландшафтів. Найчастіше він працював у техніці офорту, беручи за основу власні рисунки. Не маючи мистецької освіти упродовж всього життя вдосконалював свою фахову майстерність.

Сферами його захоплень були історія, пам’ятки мистецтва, етнографія, нумізматика та геральдика. В 30-ті роки ХІХ ст. він виконав ряд гравюр із зображенням дерев’яних церков, які дають уявлення про їхній тодішній вигляд.

Каєтан Вінцент Кєлісінський. Підгірці (Пліснеськ) Церква, 1836, літографія
Каєтан Вінцент Кєлісінський. Підгірці (Пліснеськ) Церква, 1836, літографія

Зокрема, у фондах Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника зберігаються гравюри із зображеннями авторства Келісінського: дерев’яної церкви в селі Старява (Мостиський район, Львівщина); церкви Преображення Господнього в містечку Сасів (біля Золочева, Львівщина); церкви Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці, збудованої 1749 р. в с. Шегині (Мостиський район, Львівщина); церкви Святого Миколи кінця ХVІ — початку ХVІІ ст. в селі Буцові, в прикордонному з Польщею.

Під час перебування  у Східній Галичині, зокрема у Львові, виконав низку краєвидів та розробив екслібриси для місцевих колекціонерів. У  збірці Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка зберігаються екслібриси Алєксандра Батовського, Юзефа Каласанти та Володимира Дідушицьких виконані Келісінським .

Частина робіт художника зберігається у Львівській галереї мистецтв та Науковій бібліотеці імені Стефаника.

Софія Легін

Джерела:

  1. http://art.lviv-online.com/
  2. http://kupobraz.blox.pl/
  3. Orańska Józefa. Kajetan Wincenty Kielisiński w świetle dokumentów i prac w zbiorach kórnickich. Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej 4, 130-152
  4. Фільварків Дарія. Українська дерев’яна сакральна архітектура в графічних фондах Львівської національної наукової бібліотеки України імені В. Стефаника
  5. Кіт Наталія. Поляки – власники екслібрисів ХІХ ст. (на матеріалах Наукової бібліотеки ЛНУ імені Івана Франка) / Вісник Львівського університету. Серія книгозн. бібліот. інф. технолог. 2010. Вип.5. С. 52-64
  6. https://polona.pl/

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.