Медалі-пам’ятки виставкового Львова XIX та початку XX століття

1704
Медалі-пам’ятки виставкового Львова XIX та початку XX століття

Львів як культурне місто славився здавна своїми ярмарками та виставками. Наймасштабнішою звичайно була виставка Крайова у 1894 році. Ця виставка та й інші XIXпочатку XX ст. залишили по собі цікаві монети-медалі. Пропонуємо кілька фотографій цих медалей-памяток.

Під впливом Віденської виставки в 1877 році у Львові відбулася Аграрно-Промислова виставка, каталог якої нараховував 1492 позиції, зокрема сільськогосподарські машини, вугільні піраміди, вироби з каменоломень та ін.

Важливу роль в цій виставці зіграв колекціонер, граф Володимир Дідушицький, який очолював на той час галицьке Господарське товариство.

В 1892 році у Львові відбулася Будівельна виставка. Членами комітету були відомі архітектори такі як Леонардо Марконі, Альфред Каменобродський. Останній виступав на виставці з проектом Львівської ощадної каси.

Найбільша ж виставка в історії Королівства Галичини та Володимирії відбулася 1894 року та стала однією з наймасовіших подій Львова. Основною метою Крайової виставки  було провести захід, який би став корисним для розвитку господарства Галичини. Місцем проведення була верхня частина Стрийського парку.

Крайову виставку за 139 днів її роботи відвідало 1146329 осіб. Квитки доводилося продавати дирекції заходу, так як касирів не хватало через величезну кількість охочих відвідати його. Найбільшими павільйонами на виставці були машинний і технічний.

Для того, щоб залучити відвідувачів до Крайової виставки спеціально знижували тарифи на проїзд. Додатково для обслуговування гостей збудували важливу технічну новинку – електричний трамвай. Головним опікуном дійства був сам імператор Франц Йосиф I.

В 1908 році в Палаці мистецтв у Львові відбулася Споживчо-Кулінарна виставка під протекторатом державного діяча та фінансиста Вітольда Коритовського. Різноманітні наїдки і напитки були піднесені публіці  кулінарними майстрами, зокрема відомий ресторатор готелю «Брістоль» Зигмунт Ценгут мав павільйон на даній виставці.

В 1909 році Львів проводив Промислово-Літургійну виставку під протекторатом аж трьох галицьких архієпископів – А. Шептицького, й. Більчевського і Т. Теодоровича. Брали участь у виставці українські митці, у виробах яких простежувалися національні елементи, зокрема у вазах, церковних ліхтарях з гуцульським стилем.

В 1927 році в рамках Східних торгів у Львові відбувається Мисливська виставка. В основному там були представлені експонати Галичини –  трофеї та аксесуари пов’язані з мисливством. Зазначають, що концепція львівської виставки стала зразком для сьогоднішніх світових мисливських виставок у світі.

Тетяна ЖЕРНОВА

Джерела:

  1. Barbara Kozarska-Orzeszek Lwów na medalach i odznakach
  2. http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/plain-content?id=35352
  3. Галина Івашків. Кераміка в ритуалі божественної літургії
  4. http://ji.lviv.ua/n68texts/Zahalna_krajova_vystavka.htm
  5. Gazeta Lwowska. 1908, nr 228
  6. uk.wikipedia.org/
  7. http://www.pzlbydgoszcz.pl/
  8. Джерело фото – http://zommersteinhof.io.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.