Як сприйняли першу гастроль Марії Заньковецької у Львові

1221

У лютому й березні 1905 р. львів’яни мали нагоду побачити гру видатної укра­їнської акторки Марії Заньковецької. Її порівнювали з найвідомішими акторками- сучасницями — Елеонорою Дузе і Сарою Бернар, Єрмоловою і Комісаржевською, а Толстой, Чайковський, Репін бачили в ній близького за духом митця.

Вже після першої вистави «Наймич­ка», де акторка виконала роль Харитини, львівська газета «Діло» у захваті писала: «Сей виступ був її справжнім тріюмфом, бо так знаменитої гри руска публіка, певно, ще не бачила. Спазматичний напад, потрясаючий всіма нервами артистки і видців при харак­терним ламані рук і видираючих з грудей стонів віддала пані Заньковецька так чудово, що видці слідили за ходом події з очевидним напруженням. Її викликали безліч разів, а по третім акті вручено їй великий вінець живих квітів у доказ признання».

Львів, вул. Театральна, Народний Дім та площа перед ним, 1894 рік
Львів, вул. Театральна, Народний Дім та площа перед ним, 1894 рік

Море квітів й захоплені відгуки супроводжували гастролі вели­кої акторки. «В комедії «Дзвін» вона своїм незрівняним гумором та добре відданою наївністю сільської наймички розсьмічувала публі­ку до утоми… Штука Карпенка-Карого «Суєта» не була досі грана у Львові, тож наша публіка вже пару днів наперед розшибалась за білетами, отже, саля була битком заповнена… «Батькова казка» Карпенка-Карого в пописі Заньковецької і Садовського є справ­жнім духовим пиром для численно зібраної публіки…» — писали часописи.

Марія Заньковецька
Марія Заньковецька

Акторка виступала в залі «Ядхарузим» з трупою львівського театру «Руська бесіда», грала також у виставах «Чорноморці» Ли­сенка, «Лісова квітка» Яновської, «Безталанна» Карпенка-Карого. Кілька вистав було дано з метою зібрати гроші на будову церков.

Марія Заньковецька
Марія Заньковецька

Українська преса була не завжди задоволена публікою. «Замі­чуємо, що руська публіка часом байдуже відноситься до театру, бо на вчорашньому перегляді було до сорока осіб. Погано!» — скруш­но резюмувало «Діло».

Марія Заньковецька
Марія Заньковецька

Натомість величезне враження справила М. Заньковецька на акто­рів Галичини. Основні риси її талан­ту — істинна народність та вишукана простота вони сприйняли як справжнє відкриття в мистецтві. Львів бачив чи­мало відомих акторів — польських, німецьких, французьких, але саме українській акторці випало показати, що таке правда в мистецтві і що таке справжній темперамент…

Іван Франко
Іван Франко

Наша гостя відвідала І. Франка, отримала від нього на пам’ять томик зі зворушливим написом. Франко вва­жав Заньковецьку геніальною, незрів­нянною, а ще додав кілька рядків про велику роль істинного таланту: «Вели­ка сила справжньої штуки, Горлиця розправляє крила і летить у блакить неба, і хижий вовк затуляє паще­ку свою, розтулену «воєже пожрати кого», і зтомлений подорожній, на шляху до могили, враз оживає і проти розуму, голосом серця промовляє: А життя все-таки чудове!»

Книжечка з цим записом пропа­ла. Однак місто Лева пам’ятає видатну акторку: іменем М. Заньковецької на­звані вулиця і театр — один з найдав­ніших в Україні…

Георгій МАЦЕНКО

Джерело: Маценко Г. Славетні гості Львова. Львів: Апоріорі, 2010

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.