Людвіг фон Мізес – останній лицар класичного лібералізму

1913
Людвіг фон Мізес – останній лицар класичного лібералізму
Людвіг фон Мізес – останній лицар класичного лібералізму

Людвіг фон Мізес – економіст та один з засновників австрійської школи економіки народився 29 вересня 1889 року в Львові в заможній родині, яка проживала за адресою вул. Гнатюка, 13. За кілька місяців до народження Людвіга, його прадіду Мейєрові Мізесу надали австрійське дворянство з правом успадкування. І хоча згодом в Австрії скасували всі титули, Людвіг продовжував вставляти «фон», коли писав своє ім’я. Родина Мізеса мала глибоке коріння у Львові.

Людвіг фон Мізес
Людвіг фон Мізес

Єфрем Мізес, прапрадід Людвіга, був багатим львівським купцем. Єхуда Мізес, який помер у Львові 1831-го, був відомим в місті як високоосвічена заможна людина, мав прекрасну бібліотеку. Прадід Людвіґа, невтомний Мейер Мізес був заможним купцем і меценатом: відкрив сирітський будинок, школу і кухню для бідних у Львові, за що швидше за все і отримав титул від Франца Йосипа. У 1848-му Мейер був обраний до Галицького сейму. Дід Людвіга Абрахам 1860-го почав керувати відділенням банку Ротшильда у Львові, а сам Мейер очолював львівське відділення австрійського імперського банку. Герман Мізес, дядько Людвіга був депутатом австрійського парламенту від Бродів, один з активних лобістів індустріалізації Галичини у Відні. Батько – Артур Мізес працював інженером, зокрема на будівництві львівських залізниць.

Будинок за адресою вул. Гнатюка, 13, сучасний вигляд (фото 2015 р.)
Будинок за адресою вул. Гнатюка, 13, сучасний вигляд (фото 2015 р.)

Родина матері Людвіга, Адель Ландау – походила з Бродів. Йокім Ландау, брат батька Адель і дідуся Людвіга, теж був депутатом австрійського парламенту.

В родині було троє синів, Ріхард фон Мізес – став математиком, а Карл – помер від хвороби коли йому було 12.

У 1891 році родина переїхала до Відня. Людвіг навчався у Віденському університеті. У 1902 році була опублікована перша робота ще студента Людвіга фон Мізеса «Розвиток відносин між землевласниками і селянами в Галичині у 1772-1848» в якій порівнював польських землевласників з рабовласниками. У 1908 році здобуває докторську ступінь.

Під час Першої Світової був офіцером – артилеристом, воював в Галичині, біля Перемишля, отримав поранення і декілька нагород. Після приходу до влади гетьмана Скоропадського Мізеса відряджають в Одесу, де він керує створенням українського центрального банку. З відступом австрійських військ повертається в Австрію.

Людвіг фон Мізес
Людвіг фон Мізес

У 20-30-ті роки, Мізес був провідним експертом з фінансів в Австрії, очолюючи різні департаменти в австрійському уряді. У 1909 – 1934 роках Людвіг фон Мізес – економічний радник, пізніше головний економічний радник Австрійської торгівельної палати. Створив Інститут досліджень економічних циклів, директором якого призначив Фрідріха фон Гаєка – свого колишнього учня, майбутнього лауреата Нобелівської премії (відзначена праця присвячена теорії комерційного циклу Мізеса). Під час економічної кризи початку 30-х він був одним з основних членів австрійської економічної комісії. Тоді ж продовжував викладати економіку у Віденському університеті. У 1934-му Мізес прийняв пропозицію від Женевського університету. Критикував марксистку теорію економіки у своїх працях.

Людвіг фон Мізес
Людвіг фон Мізес

Нацизм не сприйняв теорії економіста єврейського походження, його квартира у Відні була розбита, праці – знищувались. Людвіг з родиною у 1940 році емігрував з Швейцарії спочатку в Португалію, а потім до США, де викладав у університету Нью – Йорка до своєї смерті у 1973 році.

Відкриття меморіальної дошки, 2011 рік (фото з texty.org.ua/)
Відкриття меморіальної дошки, 2011 рік (фото з texty.org.ua/)

Автор багатьох книжок присвячених питанням теорії грошей («Теорія грошей і кредиту»), методології економіки («Епістемологічні проблеми економіки», «Теорія і історія»), політичної економії («Соціалізм», «Лібералізм», «Бюрократія», «Інтервенціонізм: економний аналіз»). Проте найпомітнішою його роботою залишається його великий трактат «Людська діяльність», де він наголошує на нерозривному зв’язку між приватною власністю та цивілізацією.

Меморіальна дошка Людвіга фон Мізеса (фото 2015)
Меморіальна дошка Людвіга фон Мізеса (фото 2015)

Після «кейнсіанської революції» австрійська економічна школа втратила багатьох своїх прихильників, але остання економічна криза змусила знову звернутись до ідей австрійської економічної школи.

У 1982 році Маргіт фон Мізес, вдова Людвіга заснувала в Алабамі Інститут Людвіга фон Мізеса (LvMI). А у 2011 році на будинку № 13 по вул. Гнатюка була встановлена меморіальна дошка.

Володимир БОЙКО

Джерела:

http://texty.org.ua/pg/news/devrand/read/32692/U_Lvovi_vstanovyly_memorialnu_doshku_Ludvigu_fon
http://zaxid.net/news/showNews.do?mi_pamyatayemo_lyudvi_fon_mizes&objectId=1089889
http://www.mises.org.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.