Львівський хор, якому майже 130 років

1646
Львівський хор, якому майже 130 років

Львів завжди був багатонаціональним міжконфесійним містом. Здавна тут переплітались культурні обряди та звичаї різних народів та націй. Значну роль у формуванні Львова відіграла польська культура. Одним з “хранителів” цієї культури є хор “Echo” історія якого сягає часів Австро-Угорщини, а безперервно цей гурт співає вже протягом останніх 25 років.

Хор "Echo-Macierz", Львів, 1932 рік
Хор “Echo-Macierz”, Львів, 1932 рік

Хор “Echo-Macierz” був заснований у Львові в листопаді 1886 року. Ініціатором хору була так звана “співаюча дюжина”, що складалась з представників інтелігенції Львова. Хор очолив Станіслав Бурса (Stanisław Bursa) і Ян Рангль (Jan Rangl), а пізніше – легендарний Ян Галл (Jan Gall). У той час, Львів був колискою польської хорової музики. Львівське “Echo” розвивалось у важких умовах протягом багатьох років опираючись на власні сили, завдяки відданості та самопожертві його членів. Девізом творчої діяльності хору були слова: “Піснею до серця – серцем до Батьківщини”. Прославився хор під керівництвом Яна Галла. На початку ХХ століття, завдяки Галлу хор був одним з кращих в Польщі. З метою пропагування польської хорової музики стародавньої і сучасної “Echo” організовувало концерти композиторів Яна Галла, Владислава Желєнського (Władysław Żeleński), Станіслава Монюшка (Stanisław Moniuszka), і багатьох інших, а також конкурси на кращу хорову композицію. Останнім диригентом хору був Єжи Колачковський (Jerzy Kołaczkowski) – диригент і композитор, а також знавець хорового співу. Хор “Echo-Macierz” перестає існувати після вторгнення до Львова радянських військ у вересні 1939 року.

Хор "Echo-Macierz", Львів, 1937 рік
Хор “Echo-Macierz”, Львів, 1937 рік

9 квітня 1989, після 50-річної перерви, хор “Echo” був відроджений завдяки активній групі, “ініціативна шістка”. Ініціатором продовження польських хорових традицій Львова був польський вчений професор Владислав Локєтко (Władysław Łokietko), художній керівник і диригент повоєнного хору. Спочатку “Echo” називався “Ансамбль любителів польської пісні” („Zespół Miłośników Pieśni Polskiej”), а з часом була повернена історична назва. Перший концерт відбувся тільки через два місяці існування хору, 10 червня 1989 року. Через шість місяців існування колектив налічував 104 учасника, репертуар складався з 20 пісень, які виконувались вокально під фортепіано. Восени 1990 диригентом хору стає Едвард Куц (Edward Kuc), команда розділена на чотири голоси, до репертуару доєднуються цінні твори хорової музики. У липні 1993 року на пост регента був запрошений Болеслав Курек (Bolesław Kurek). Прекрасним концертмейстером хору в перші роки творчої діяльності була Адела Яцино (Adela Jacyno) – автор багатьох видатних репертуарних імпровізацій. Незмінним солістом хору протягом багатьох років була Галина Пехати (Halina Pechaty) – виконавиця найкращих творів польської музики. Гідною її наступницею стає солістка хору Ірена Кубіцка (Irena Kubicka).

Хор "Echo", 1990 рік
Хор “Echo”, 1990 рік
Хор "Echo", 1994 рік
Хор “Echo”, 1994 рік
Хор "Echo", Львів, костел св. Антонія, 1999 рік
Хор “Echo”, Львів, костел св. Антонія, 1999 рік

Хор “Echo” виступив у більш ніж 120 містах Польщі, вигравши нагороди в численних конкурсах і фестивалях. Винагороди за виступи часто передавались на благодійність. Великою нагородою за інтенсивну працю учасників та керівників хору було паломництво до Італії. Хор “Echo” головував на загальній аудієнції на площі Святого Петра в Римі, і був запрошений Святішим Отцем Іваном Павлом II на приватну аудієнцію в Castel Gandolfo, де було дано окремий концерт.

Концерт хору "Echo" в Castel Gandolfo
Концерт хору “Echo” в Castel Gandolfo

Репертуар хору “Echo” складає більше 250 творів польської хорової музики, а також львівських вуличних пісень в аранжуванні Едварда Куца та Болеслава Курка. Щорічно хор дає понад 30 концертів і приймає участь у близько 20 церковних урочистостях у костелах в Польщі і Львівської Архідієцезії. З 2008 року “Echo” бере активну участь у концертах, організованих Фондом “Ave Patria”,на протязі останніх п’яти років, концертах сучасної польської музики композитора Збігнева Малковіча (поп-ораторіум “Милосердя Боже”, “Моя любов”, “Псалми Давидові”, кантата “Біля Твого Серця”), яка включає в себе більше 120 виконавців напри головуванні польського гурту “Lumen” з Познаня.

Диригент хору Едвард Куц
Диригент хору Едвард Куц
Концертмейстер хору Вікторія Зелінська-Куц
Концертмейстер хору Вікторія Зелінська-Куц
Концерт у Латинській катедрі у Львові 20 травня 2015 року
Концерт у Латинській катедрі у Львові 20 травня 2015 року

Костянтин БАРАНЮК
Джерела: nac.gov.pl, facebook.com
Особлива подяка Едварду Куцу за надану інформацію.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.