Львівському історичному музею повернули вкрадені майже 60 років тому картини (відео)

0
1813
Львівському історичному музею повернули вкрадені майже 60 років тому картини

В п’ятницю, 28 жовтня 2016 р., Львівському історичному музею повернули диптих Розанни та Тиміша Хмельницьких, які були викрадені ще в 1960-х роках.

«Багато запитань було чи можна буде побачити ці картини відразу в експозиції. Очевидно, що твори, які  56 років «ходили по руках», зберігалися в дуже різних умовах. За відомостями, які надав нам останній власник, який безкоштовно їх передає до Львівського історичного музею   – Олександр Маркосян, вони були виявлені на горищі в одній сільській хаті в пригороді Олександрії. Тому ми спочатку провести з ними реставраційно-консерваційні роботи. З ними будуть працювати наші реставратори, відбудеться Реставраційна рада, вирішить коли твори можна буде повернути до експозиції», – повідомив директор Львівського історичного музею Роман Чмелик.    

Повернуті портрети Розанди та Тимоша
Повернуті портрети Розанди та Тимоша

«Повернення цих творів – це дуже хвилююча подія. Коли я побачив ці твори на фотографії в комп’ютері, то до кінця не був переконаний, що це оригінальні роботи. В першу чергу насторожувало те, що вони мали інвентарні номери. Але в нашій практиці буди випадки, коли на аукціоні з’являються роботи з інвентарними номерами різних музеїв, але до продажу не доходить, оскільки виявляють, що це фальсифікат.

Сергій Богданов
Сергій Богданов

За наказом директора Історичного музею я поїхав в м. Кропивницький, мене прийняли в Службі безпеки і показали ці два портрети. Після огляду я переконався, що це були портрети яким більше 100 років. В першу чергу звертало увагу, що портрети в поганому стані, дошки на яких написані потерти були деформовані. І ось ця деформація потягнула за собою грунти та лакофарбовий шар і через перепад температури воно все почалося осипатися. Особливо це помітно на портреті Розанди, портрет Тимоша в більш кращому стані» – розповів охоронець фондової групи «Живопис» Львівського історичного музею Сергій Богданов, фахівець з живопису, який здійснював експертизу.

Роман Чмелик
Роман Чмелик

«Ми вдячні останньому власнику картин за те, що він безкоштовно передав твори до музею. Вважаємо, що його вчинок – повернення викрадених картин гідний для наслідування» – зазначив Роман Чмелик.

Довідково: картина із Львівського історичного музею – портрет Розанди – стала лотом на інтернет-аукціоні. Тоді ще невідомий користувач виставив на продаж твір XVII століття, який вкрали з музею в 1962 році.

Повернуті портрети Розанди та Тимоша
Повернуті портрети Розанди та Тимоша

Про цінність експонату власник не здогадувався, назвавши його “знахідкою з горища” та оцінивши в 1 гривню (пізніше він сам розповів, що купив картини у знайомого за 250 грн). Лот викликав бурхливе обговорення, бо, як виглядало з фото, це музейний експонат, адже зберігся інвентарний номер Львівського історичного музею. Працівник цієї установи і виявив в інтернеті картину, цілком випадково.

Після резонансу в соцмережах і не тільки власник картини зв’язався з дирекцією музею. З’ясувалося, що в нього була й друга картина – портрет Тиміша. Відтак він передав картини в СБУ, а вже звідти їх відправили в художній Музей Кропивницького, де вони були виставлені для огляду. Зараз же їх повернули до Львова.

Наталка СТУДНЯ

Напишіть відгук