Львівському історичному музею повернули вкрадені майже 60 років тому картини (відео)

2489
Львівському історичному музею повернули вкрадені майже 60 років тому картини

В п’ятницю, 28 жовтня 2016 р., Львівському історичному музею повернули диптих Розанни та Тиміша Хмельницьких, які були викрадені ще в 1960-х роках.

«Багато запитань було чи можна буде побачити ці картини відразу в експозиції. Очевидно, що твори, які  56 років «ходили по руках», зберігалися в дуже різних умовах. За відомостями, які надав нам останній власник, який безкоштовно їх передає до Львівського історичного музею   – Олександр Маркосян, вони були виявлені на горищі в одній сільській хаті в пригороді Олександрії. Тому ми спочатку провести з ними реставраційно-консерваційні роботи. З ними будуть працювати наші реставратори, відбудеться Реставраційна рада, вирішить коли твори можна буде повернути до експозиції», – повідомив директор Львівського історичного музею Роман Чмелик.    

Повернуті портрети Розанди та Тимоша
Повернуті портрети Розанди та Тимоша

«Повернення цих творів – це дуже хвилююча подія. Коли я побачив ці твори на фотографії в комп’ютері, то до кінця не був переконаний, що це оригінальні роботи. В першу чергу насторожувало те, що вони мали інвентарні номери. Але в нашій практиці буди випадки, коли на аукціоні з’являються роботи з інвентарними номерами різних музеїв, але до продажу не доходить, оскільки виявляють, що це фальсифікат.

Сергій Богданов
Сергій Богданов

За наказом директора Історичного музею я поїхав в м. Кропивницький, мене прийняли в Службі безпеки і показали ці два портрети. Після огляду я переконався, що це були портрети яким більше 100 років. В першу чергу звертало увагу, що портрети в поганому стані, дошки на яких написані потерти були деформовані. І ось ця деформація потягнула за собою грунти та лакофарбовий шар і через перепад температури воно все почалося осипатися. Особливо це помітно на портреті Розанди, портрет Тимоша в більш кращому стані» – розповів охоронець фондової групи «Живопис» Львівського історичного музею Сергій Богданов, фахівець з живопису, який здійснював експертизу.

Роман Чмелик
Роман Чмелик

«Ми вдячні останньому власнику картин за те, що він безкоштовно передав твори до музею. Вважаємо, що його вчинок – повернення викрадених картин гідний для наслідування» – зазначив Роман Чмелик.

Довідково: картина із Львівського історичного музею – портрет Розанди – стала лотом на інтернет-аукціоні. Тоді ще невідомий користувач виставив на продаж твір XVII століття, який вкрали з музею в 1962 році.

Повернуті портрети Розанди та Тимоша
Повернуті портрети Розанди та Тимоша

Про цінність експонату власник не здогадувався, назвавши його “знахідкою з горища” та оцінивши в 1 гривню (пізніше він сам розповів, що купив картини у знайомого за 250 грн). Лот викликав бурхливе обговорення, бо, як виглядало з фото, це музейний експонат, адже зберігся інвентарний номер Львівського історичного музею. Працівник цієї установи і виявив в інтернеті картину, цілком випадково.

Після резонансу в соцмережах і не тільки власник картини зв’язався з дирекцією музею. З’ясувалося, що в нього була й друга картина – портрет Тиміша. Відтак він передав картини в СБУ, а вже звідти їх відправили в художній Музей Кропивницького, де вони були виставлені для огляду. Зараз же їх повернули до Львова.

Наталка СТУДНЯ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.