Львівська гільйотина

3558

Одним з забутих пам’ятників минулої епохи у Львові є пам’ятник Возз’єднанню народів Західної України з УРСР.

Встановлений у 1979 році до 40-річчя “Золотого Вересня” (на виїзді зі Львова в сторону Малехова), він був виконаний у вигляді арки, яка за задумом проектантів символізувала єдність усього українського народу.

Первісний вигляд так званої "Гільйотини". Фото 1979 року
Первісний вигляд так званої “Гільйотини”. Фото 1979 року

Але не про таке – примусове – возз’єднання мріяли львів’яни, а тому досить швидко придумали пам’ятнику дуже влучну назву – гільйотина.

Чи то комуністам не сподобалась ця алюзія, де цифри “1939” асоціювалися з ножем гільйотини, чи може для того, щоби не підкреслювати цю досить протиречиву дату, через якийсь час символи було змінено: дату – на назву “Львів”, а серп і молот – на радянський герб міста.

Гільйотина
Гільйотина

Біля монумента у 1981 році було встановлено лева з польського Цвинтаря Орлят, в результаті чого символіка дещо змінилась: тепер гільйотина стала водночас і попередженням для міста Лева, і нагадуванням польським громадянам про 1939-й рік.

Лев з Цвинтаря Орлят біля так званої "Гільйотини" на виїзді зі Львова. Фото 1982 року
Лев з Цвинтаря Орлят біля так званої “Гільйотини” на виїзді зі Львова. Фото 1982 року

Однак львів’яни надалі називали пам’ятник гільйотиною, не виявляли до нього якоїсь особливої пошани. А як тільки трапилась нагода, за розпорядженням мера Куйбіди, у 1999 році монумент було знесено. Тепер приблизно на цьому місці збудовано авто-заправочну станцію.

Натомість лев “помандрував” по Львову, але ніде не простояв надто довго. Нарешті у 2015 році він разом зі своїм сотоваришем повернувся туди, де й стояв “від народження” – на Цвинтар Орлят.

Джерело: https://zommersteinhof.dreamwidth.org/

2 КОМЕНТАРІ

  1. Ну не треба вже розказувати байки . Гільотину знесли не тому що вона не подобалась, а тому що хтось (WOG + Куйбіда) дуже хотів поставити там заправку … А так могла стояти , не така вже і страшна була , подобалась гостям міста .Ідея цьго пам’ятника- брами перекликалась з тим що місто старе і має цікаву історію.Зносити не варто було. Позбавились радянських символів ( герб + 1939) і суперорво …. а так то все від лукавого , розказувати що він комусь не подобався.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.