Львів початку ХХ століття на малюнках Тадеуша Рибковського

2868
Львів початку ХХ століття на малюнках Тадеуша Рибковського

Королівське місто Лева завжди надихало художників до творчості. Замилувані красою міста митці неодноразово зображували на своїх полотнах архітектуру, вулички, природу Львова чи просто побут його мешканців. У різні епохи тут творили — Антон Ланге, Карл Ауер, Альфред Каменобродський, Францішек Ковалишин, Ерно Ерб та багато інших видатних художників. Їхні роботи — це надзвичайно цінні твори, адже показують яким було наше місто в різні часи і якими були люди, котрі жили у ньому.

Тадеуш Рибковський. Новорічна поштівка із зображенням панорами Львова
Тадеуш Рибковський. Новорічна поштівка із зображенням панорами Львова

Одним з художників, котрі малювали Львів на початку ХХ століття був польський ілюстратор Тадеуш Рибковський. Народився він 1848 року в Кельце. Оскільки батько хлопчика рано помер, то його, разом з іще трьома дітьми, виховувала мати. Після закінчення, з відзнакою, гімназії в Кельце Тадеуш спочатку вчителює у п’ятикласному приватному Інституті Германа Гіллера, а у 1868 році виїжджає на навчання до Варшави. На фізико-математичний факультет Головної Школи (з 1869 року Імператорський університет Варшави).

Групове фото студентів Краківської академії красних мистецтв з професором Владиславом Лущкевичем. Вгорі Тадеуш Рибковський (1870-1875)
Групове фото студентів Краківської академії красних мистецтв з професором Владиславом Лущкевичем. Вгорі Тадеуш Рибковський (1870-1875)

Одночасно з навчанням Рибковський працює у інженерно-будівельній секції магістрату Варшави. Завдяки своїм здібностям Тадеуш представлений урядовим стипендіатом в Петербурзі, але по закінченні ІІІ курсу Головної Школи, почав займатися приватною будівничо-інженерною практикою. За зароблені гроші, у 1872 році, їде навчатися до Краківської академії красних мистецтв, де навчається під керівництвом Владислава Лущкевича.

Тадеуш Рибковський. З Високого Замку, 1906 рік
Тадеуш Рибковський. З Високого Замку, 1906 рік

Під час навчання часто виїжджає на екскурсії у ближчі та дальші околиці, вивчає природу, життя сільського люду. Все це в подальшому стане фундаментом для жанрових композицій художника. У 1875 році Тадеуш переїжджає до Відня, де недовго навчається в Академії витончених мистецтв.

Після завершення своєї освіти залишився в Австрії. Тут виконує малюнки до німецьких ілюстрованих журналів: “Neue Illustrierte Zeitung”, “Heimat”, “Leipziger Illustrierte Journal”, “Gartenlaube”; надсилає також свої роботи до таких журналів як: „Kłosy”, краківський „Świat”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Tygodnik Powszechny”, „Biesiada Literacka”. У 1878 році відкриває у Відні власну майстерню. Із захопленням малює різні типи селян, сцени із життя люду — торги, ярмарки, селянські весілля, полювання, також працює в жанрі історичного малярства. Малює олійними фарбами та аквареллю.

Тадеуш Рибковський. Гуцульське весілля, 1898
Тадеуш Рибковський. Гуцульське весілля, 1898

Багато робіт Рибковського мали майже репортажний характер та ілюстрували тогочасні події . Наприклад, “Похід гуцульського весілля перед імператором Францішком Юзефом у Коломиї» (1881 рік, зберігається у Львівській національній галереї ім.Б.Возницького), епізоди з перебування імператора в Галичині мальоване на віялах (які були вручені через Романа Потоцького двом архікнягиням на польському балі у Відні в 1886 році) та багато інших.

Тадеуш Рибковський.Театр Скарбека
Тадеуш Рибковський.Театр Скарбека, 1900 рік

Крім картин, акварелей і малюнків майстер виконував інші роботи, такі як адреси та різні дипломи. Але незважаючи на свою популярність і численні замовлення часто мав фінансовий клопіт. У 1887 році польський художник Войцех Коссак так писав до своєї дружини про Рибковського: “Так от добродушне хлопчисько зізналося, коли його я питав про доходи, які має у Відні, що неодноразово мусить щороку позичити пару тисяч, бо часом річний дохід виносить 400 фл., або 600”.

Диплом Товариства Політехнічного у Львові. Графіка Тадеуша Рибковського на якій зображено панораму Львова та в'їзд до міста по мості локомотива, на передньому плані Муза Науки, 1905 рік.
Диплом Товариства Політехнічного у Львові. Графіка Тадеуша Рибковського, на якій зображено панораму Львова та в’їзд до міста по локомотива, на передньому плані Муза Науки, 1905 рік.

У 1893 році художник переїжджає до Львова, де його було призначено професором декоративного малярства в Державній Промисловій Школі. Також у Львові відкриває приватну школу малярства для жінок. У 1894 році обіймає керівництво роботами над художніми декораціями до Виставки Крайової у Львові.

Тадеуш Рибковський. Критика. Алегорична фігура в круглому плафоні над залом Львівського театру опери та балету
Тадеуш Рибковський. Критика. Алегорична фігура в круглому плафоні над залом Львівського театру опери та балету

Працює у різних областях декоративного мистецтва: проекти гобеленів до залу засідань і сходової клітки в дирекції залізниці, а також настінні малюнки, що прикрашають нововибудований Міський Театр. Виконує численні дрібні роботи: таблички під фотографії, атестати зрілості, диплом, з’їзди та багато іншого.

Тадеуш Рибковський. Ринок на Великдень біля Бернардинського костелу у Львові, 1895
Тадеуш Рибковський. Ринок на Великдень біля Бернардинського костелу у Львові, 1895

Крім того, малює багато невеликих за розміром картинок, найчастіше акварельних, на свої улюблені теми. «Особливо майстерно, з неправдоподібною докладністю, педантично вмів показати все, що бачив на ярмарку, під час торгу на Бернардинській площі у Львові» – писав про художника Василевський. Малює «Гуцульське весілля», «Торг перед Великоднем у Львові (1895 рік), «Перед ратушею», «Престольне Свято на святого Михайла у Львові».

Під час Першої світової війни з-під пензля майстра постають картини на воєнну тематику: «3 вересня 1914 у Львові», «Повернення легіонера», «Військове поховання».

Тадеуш Рибковський. Різдво 1914 року у Львові
Тадеуш Рибковський. Різдво 1914 року у Львові

У Львові Рибковський був членом різних художніх організацій. Зокрема, належав до дирекції Товариства приятелів красних мистецтв, входив до складу комісії, яка кваліфікувала художні твори на виставки. Неодноразово експонував майстер свої роботи в Кракові, Варшаві та, найчастіше, брав участь у виставках у Львові (часом по декілька разів у році).

Тадеуш Рибковський. Вулиця у Львові, 1909 рік
Тадеуш Рибковський. Вулиця у Львові, 1909 рік

В кінці життя Рибковський почав писати спогади, оскільки знав багатьох цікавих і видатних людей і вмів про них барвисто та цікаво розповідати (фрагменти цих спогадів були опубліковані в “Польському Слові»).

Тадеуш Рибковський. Ярмарок перед Пасхою, 1902 рік
Тадеуш Рибковський. Ярмарок перед Пасхою, 1902 рік

У Львові художник мешкав на Бернардинській площі, 2 (площа Соборна), а з 1915 року на вулиці Домбровського, 12 (сучасна Рутковича), поблизу парку Кілінського (Стрийського парку). За спогадами Станіслава Василевського художник був тричі одружений, мав двох синів – Вітольда (Вітушка), який помер у чотирирічному віці та Мар’яна (близько 1892-1915).

Тадеуш Рибковський. Сценка у Львові, 1922
Тадеуш Рибковський. Сценка у Львові, 1922

Був товариський, благодушний, “молодий аж по сиве волосся”, наділене великою культурою і “премилим, безтурботним характером”, – так згадували його в некрологах. Відійшов у вічність 16 вересня 1926 року у Львові. Був похований на Личаківському кладовищі.

По смерті Рибковського у Львові в 1933 році відбулася персональна виставка його робіт. А крім того його твори експонувалися на виставках: «Львівська книжка» ( 1928), виставка екслібрисів у Львові (1930) . Зараз картини майстра зберігаються у Національному Музеї у Варшаві, Національному та Історичному музеях в Кракові, у Львівській національній галереї ім. Б.Возницького.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. http://ipsb.nina.gov.pl/index.php/a/tadeusz-rybkowski;
  2. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1488540484699086.1073741829.1488528838033584&type=3;
  3. http://art.lviv-online.com/tadeush-rybkovskyj-tadeusz-rybkowski/

2 КОМЕНТАРІ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.