LEMinarium Graphic Novels, або ро́боти в Ратуші

1900
LEMinarium Graphic Novels, або ро́боти в Ратуші

У підвалах міської ратуші оселилися ро́боти. Не звичайні, а казкові. Цієї п’ятниці, 2 вересня 2016 року, в підвалах міської Ратуші ( площа Ринок,1) відкрилася виставка LEMinarium Graphic Novels. Ілюстрації 11 українських художників до 11 казок зі збірки «Казки роботів» Станіслава Лема представили львів’янам у рамках мультижанрового проекту LEMinarium під час Тижня Актуального Мистецтва.

Радники короля Гідропса. Фото: Ксенія Янко
Радники короля Гідропса

Далекі планети, жаринки-зорі серед чорної безвісті, небачені винаходи запрошують глядача у свій казковий Всесвіт. А роботи, ці істоти з металу, теж далекі? Ні, їхній погляд має щось людське: на сріблясто-металевих обличчях у когось вираз замріяності, в когось чуйність, а в декого нахабство і підступність. Чи такими уявляв персонажів власних творів письменник Станіслав Лем? На виставці LEMinarium Graphic Novels ми маємо справу з потрійним спалахом фантазії: образ, що вийшов з-під пера видатного фантаста, образ, який виник у свідомості художника під впливом прочитаної казки, зрештою,образ, сприйнятий відвідувачем виставки дорослим чи маленьким.

Біла смерть
Біла смерть

Подібні до коміксів, плакатів, шаржів твори одинадцяти різних українських авторів мають на меті відкрити ще один бік різноманітної творчості Станіслава Лема – автор фантастичних романів, повістей, філософ, ще й казкар. Творець дивовижних історій, котрі поєднують лицарську романтику з мріями про космос, технологізацію, роботизацію. Історій, що на думку організаторів виставки, стали б чудовими коміксами для дітей, підлітків і навіть дорослих.

Реалізація цього задуму, переконують, не за горами. Доти ж епізоди одинадцяти казок проілюстрували Євгенія Гайдамака, Анна Звягінцева, Ярослав Філевич, Дмитро Кривонос, Євген Харук, Анфіса Хлєб, Роман Рубан, Сергій Майдуков, Женя Васильєва та Антоніна Александрова. Доповнили експозицію скульптури Віталія Внукова у стилі кіберпанк. Кураторами проекту стали Наталка Гайда та Ріна Шумило.

Відома ілюстраторка Наталя Гайда поділилася з нами деякими подробицями організації LEMinarium Graphic Novels:

– Я запропонувала цю серію тому, що вона гарно доповнила концепцію. До того ж, я виросла на «Казках роботів» . Настільки поетичних, іронічних, фантастичних творів досі не зустрічала. Ми старалися підібрати художників, по-перше, дуже різних, щоб показати, наскільки різними можуть бути підходи до казок Лема, а по-друге, це йшло саме по собі, від душі. Люди, яких ми знаємо, за творчістю яких спостерігаємо. Я просто зрозуміла, що вони впораються. Так і вийшло.

Наталка Гайда. Фото: Ксенія Янко
Наталка Гайда. Фото: Ксенія Янко

За задумом організаторів, художники Міхай Тимошенко та Сергій Костишин малювали ілюстрації до казок Станіслава Лема просто під час відкриття, чим привернули неабияку увагу присутніх. Дехто навіть спробував долучитися до процесу.

Сергій Костишин. Фото: Ксенія Янко
Сергій Костишин. Фото: Ксенія Янко

А як же традиційна усамітненість митця? Сергій Костишин зізнався нам, що таке малювання стало для нього справжнім викликом – у майстерні, в тиші, працюється набагато краще. Навпроти, Міхаю Тимошенку експеримент лемінарівців дозволив відчути себе «вуличним музикантом», мовляв, «це, як імпровізація на музичному інструменті, як джаз». Обидвом припав до душі футуристичний настрій Лемових сюжетів, ще й настільки, щоб творити в галереї-майстерні до останнього відвідувача.

Міхай Тимошенко. Фото: Ксенія Янко
Міхай Тимошенко. Фото: Ксенія Янко

Виставка LEMinarium Graphic Novels стала частиною багатожанрового простору актуальної культури LEMinarium в рамках Тижня Актуального Мистецтва. Створений з метою творчого переосмислення постаті видатного львівського літератора Станіслава Лема LEMinarium у наступні роки планують провести як окремий фестиваль.

Ксенія ЯНКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.