Ким був учитель Шопена і засновник львівської «Музичної Академії»

1101

Однією з найцікавіших постатей пов’язаних з мистецьким життям старого Львова був Йозеф (Юзеф) Ельзнер – польський композитор німецького походження, один з найяскравіших творців музики ХІХ століття та вчитель Фредеріка Шопена. Здавалося б, цей досить поважний “послужний список” уже достатня причина для того щоб закріпити за Ельзнером те, що історики окреслюють формулою “роль особистості в історії”. Проте є в біографії Йозефа і “львівська сторінка”. З 1792 до 1799 року він жив і творив у Львові. Чим же знаменний цей період в біографії знаного композитора? Проте почнемо спочатку.

Народився майбутній музичний геній 1 червня 1769 року у Ґродкові. Уже в дитинстві у нього проявилась любов до музики. У 1775-1781 роках він відвідував місцеву школу та співав у хорі при костелі. У 1781 року він починає навчатись у школі при домініканському монастирі та у єзуїтській гімназії Св. Матея у тоді ще німецькому Бреслау (сучасний польський Вроцлав). Невідомо, якими були його успіхи в навчанні, проте його успіхи у мистецькій сфері були більш очевидними: він у співає у монастирській капелі, згодом у хорі та у оркестрі місцевого театру. У цей час він також опановує гру на скрипці та так званий безперервний або цифрований бас – особливу техніку басового голосу багатоголосого музичного твору.

Меморіальна таблиця на честь Ельзнера у Вроцлаві
Меморіальна таблиця на честь Ельзнера у Вроцлаві

У 1782 році, у Бреслау у костелі Св. Адальберта було виконано мотет (музичний твір) Ельзнера. Він також реалізує себе як вокаліст. У 1785 року, він виконує партію сопрано твору “Смерть Ісуса” К. Ґрауна. Йозеф розпочинає навчання у університеті Бреслау, де спочатку навчається на теологічному, згодом на медичному факультетах. У 1789 році він їде до Відн, щоб продовжити своє навчання. Однак на жаль, чи на щастя, довготривала хвороба перервала плани Ельзнера стати медиком. Отож так світ втратив Ельзнера-лікаря і отримав Ельзнера-композитора.

У 1791 році він їде у Брно у Моравії (сучасна Чехія), проте весна 1792 року принесла чергові зміни в його життя і пов’язала його на наступні кілька років зі Львовом. Тут він займає посаду капельмейстера місцевого театру. Згодом, він поставить тут дві свої опери за німецькими творами. У 1795 році німецький театр Львова осолив Войцех Богуславський і він тісно співпрацював з Ельзнером. У цей час він починає створювати опери і польською. До нашого часу дійшла одна з них “Амазонки або Гермінія”.

У цей час Йозеф починає цікавитись народною музикою. У 1796 році він створює три тріо для фортепіано. У 1798 році, він видає у Відні три своїх квартети для струнних інструментів. У 1795 році він створив товариство “Академія Музична”, яке стало для тогочасного Львова справжнім ковтком культурного повітря. На концертах товариства звучали твори Гайдна, Моцарта, Враніцького. На них також прозвучали і три симфонії створені самим Ельзнером.

У 1799 році, він переїжджає до Варшави, де до 1824 року він займає посаду головного дирижера Національного театру. У цей же період німець Йозеф Ельзнер у свідомості оточуючих остаточно стає польським композитором Юзефом Ельзнером. У Варшаві він активно починає займатись і викладацькою діяльністю. У 1835-1839 роках він викладав у Школі співу при “Великому Театрі”.

Проте у тогочасному Царстві Польському, яке перебувало у складі Російської імперії були можливості для творчої реалізації і у інших сферах. Серед приватних учнів Ельзнера особливо виділяється постать знаменитого Фредеріка Шопена, який відвідував його заняття у 1823-1829 роках і присвятив своєму вчителю Першу сонату для фортепіано та цілу низку інших творів. Сам же Ельзнер до кінця створив 38 опер і значну кількість інших творів. Помер Ельзнер у 1854 році у Варшаві, де і був похований.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. Herloßsohn K. Elsner (Joseph) // Allgemeines Theater-Lexikon oder Encyklopädie alles Wissenswerthen für Bühnenkünstler, Dilettanten und Theaterfreunde: Devrient bis Garnitur. – Bd. 3. – Expedition des Theater-Lexikons, 1846. (https://books.google.com.ua/books?id=_bJKAAAAcAAJ&dq=Die+seltenen+Br%C3%BCder,&hl=uk&source=gbs_navlinks_s)
  2. Joseph Elsner (Komponist) (https://de.wikipedia.org/wiki/Joseph_Elsner_(Komponist)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.