Кав’ярня “Американська” – ресторація з читальним залом у Львові

2126
Кав’ярня "Американська" - ресторація з читальним залом у Львові

Історію  кав’ярні “Американська” (ориг.“Americain”) у Львові слід розпочати із зведення будівлі, де вона, згодом, розміститься, оскільки цей шедевр архітектури, що вартує окремого дослідження, й досі є окрасою міста.

Будинок на нин. вул. Січових Стрільців,11. У 1902 році тут відкрито кав’ярню "Американську". Фото 2015 року
Будинок на нин. вул. Січових Стрільців,11. У 1902 році тут відкрито кав’ярню “Американську”. Фото 2015 року

Кам’яниця зводилась протягом 1900-1901 років на замовлення домовласника Юзефа Ерліха архітектором Каролєм Боубліком, чехом за походженням. Але справжню славу класицистичній, імпозантній будівлі приносить кав’ярня “на американській манер”, що діяла на другому поверсі, та мала неабияку популярність у Львові.

Рекламна поштівка кав’ярні "Американська", між 1902-1905 рр.
Рекламна поштівка кав’ярні “Американська”, між 1902-1905 рр.

Особливостей “Американки” було декілька, адже подібних закладів у Львові, вже на поч. XX ст було чимало і боротьба за клієнта була справді відчайдушною… Декілька величезних залів, з високими стелями, окремими системами вентиляції, не бракувало електричного освітлення. У кожному з залів відчувались розкіш та смак – ідеально підібрані меблі, картини, не кажучи про асортимент кухні та бару.

Фасад буд. на нин. вул. Січових Стрільців, 11. Фото 2015 року
Фасад буд. на нин. вул. Січових Стрільців, 11. Фото 2015 року

Від 1910 р. ресторан перебував під управлінням Якуба Клярфельда; оркестр, для якого існувала окрема зала, бавив публіку від восьмої вечора до першої години ночі, ціла ресторація зачинялась о 3 після півночі… Слід відзначити, лише розкішний головний зал, стилізований у стилі ампір, міг вмістити близько сотні людей. Але окрім нього був зал з професійним оркестром, під керівництвом знаного капельмейстера Роля, велика більярдна зала, завжди заповнена, оскільки на поч. XX ст. Львів переживав бум на цю гру…

Читальна зала кав’ярні "Американська", фото 1902 року
Читальна зала кав’ярні “Американська”, фото 1902 року

Мабуть головною особливістю закладу була простора читальня, окремий ізольований зал, де за філіжанкою кави можна було переглянути понад 500 (!) примірників свіжої преси з цілого світу… Поруч було розташовано буфет з легкою перекускою, сендвічами, пльзенським пивом, віскі та коньяком.

Оркестрова зала  кав’ярні "Американська", фото 1902 року
Оркестрова зала кав’ярні “Американська”, фото 1902 року

Для бажаючих “перепочити від відпочинку” була можливість вийти на простору відкриту веранду, подихати свіжим повітрям або усамітнитись. До послуг відвідувачів, у партері будинку, містився Салон мистецтва Лятура. В 1912 р. в приміщеннях партеру було облаштовано кінотеатр “Еліт” власності Ізаака та Абіша Вехслерів. Глядацький зал був розрахований на близько 280 місць. Тривалий час кінотеатр та кав’ярня творили своєрідний підприємницький тандем, і клієнтів тут ніколи не бракувало…

Використані джерела :

http://www.wbc.poznan.pl/ ,  http://www.lvivcenter.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.