Каварня Самуїла Райха, або де «зависав» залицяльник Лесі Українки

2934
Каварня Самуїла Райха, або де «зависав» залицяльник Лесі Українки

На Площі Ринок, 5 з кінця  XIX ст. і до середини XX ст існувала ресторація єврея Самуїла Райха. Там збиралась різна інтелігенція, громадські діячі, а також учні гімназій. І. Франко, М. Яцків, В. Стефаник та багато інших відомих письменників були постійними клієнтами каварні.

Любив засідати в закладі радник Берест. Він рідко коли усміхався, але завжди здавався веселим і намагався пожартувати над своїми приятелями.   Його друг, підприємець Микола Заячківський, мешкав зовсім поруч на Площі Ринок, 39, а тому у Райха по п’ятницях вони  часто збиралися на оселедець та коньячок разом ще з іншими старшими панами. Берест мав гарний ліричний тенор і Заячківський просив його співати «Адонай» – жидівську ритуальну пісню. Роман Купчинський у «Зі спогадів про сучасників» так жартома описує цю історію:

Микола Заячківський(1870-1938рр) (джерело фото https://uk.wikipedia.)
Микола Заячківський(1870-1938рр) (джерело фото https://uk.wikipedia.)

«Рік-у рік співав радник Берест «Адонай» і рік-у-рік старий Райх плакав. І рік-у-рік казав Заячківський:  – Щось твій голос ніби як не шліфований. І рік-у-рік відповідав йому радник Берест:  – Бо нема каляфонії (струнно-смичковий інструмент). І рік-у-рік старий Райх ставив «колійку»  коньяку».

Площа Ринок (1906р) (джерело фото Polona.pl)
Площа Ринок (1906р) (джерело фото Polona.pl)

Василь Стефаник, приїжджаючи до Львова, одразу йшов до Райха і кликав туди товаришів з редакції «Літературно-Наукового вісника». У редакції вже знали, що Стефаник привіз нове оповідання і чекає авансу, або приїхав  просити аванс за ще не написаний твір.

Василь Стефаник
Василь Стефаник

Колись учням дозволялося ходити до каварень і ресторацій тільки зі старшими родичами. Однак вони порушували це правило, знаходячи так звані «криті» заклади, де могли почуватися безпечно. Так учні Академічної гімназії в ресторації Самуїла Райха  мали навіть свій окремий закуток. Приходили не тільки кави попити, а і в більярд зіграти, і важливі організаційні моменти шкільної політики вирішити.

Площа Ринок (1910р) (джерело фото Polona.pl)
Площа Ринок (1910р) (джерело фото Polona.pl)

Якось влаштував  вечірку в Райха Олександр Олесь, який тішив свою компанію жартами замість поезій. Любив випити пиво в цій кнайпі Василь Щурат. Ходив в це місце і Іван Франко, хоча кави не пив, більше будучи чайоманом.

Михайло Яцків доволі часто бігав до кнайпи під час роботи в редакції того ж «Літературно-Наукового вісника». Стався курйозний випадок, коли до Львова приїхала Леся Українка, що зупинялася в готелі «Жорж».

Яцків надумав зізнатися їй в коханні, але для хоробрості заскочив до Райха і випив там не один стаканчик рому. В такому бойовому настрої рушив з квітами до Лесі, та вона, занюхавши запах рому, Михайла засоромила і квітів не прийняла. Так вернувся розчарований Яцків назад у кнайпу.

Ресторація закрилася восени 1939 року. Зараз за адресою Площа Ринок, 5 знаходиться хостел для туристів.

Тетяна ЖЕРНОВА

Джерела:

  1. Ю. Винничук. Кнайпи Львова., – Львів: ЛА «Піраміда», 2005 – 292с. – (С. 100-102)
  2. http://www.ji.lviv.ua/n36-1texts/kupchynskyj.htm

1 коментар

  1. Радник Берест, – мій пра дід Петро Павло Берест. Маю гарну знимку, шкода, що не може долучити.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.