“Гуцули в дорозі”, або “Штука” запрошує

1870

Ще не встигли львів’яни протерти очі від активної зустрічі Нового року, а в кав’ярні-галереї «Штука» (вул. Котлярська, 8) 1 січня 2017 року відбулося відкриття першої в цьому році виставки під назвою “Гуцули в дорозі”.

Експозиція виставки складається з 16 репродукцій поштівок  авторства митця з гуцульщини Кароля Коссака, що вийшли друком 1939 року.

Реклама виставки "Гуцули в дорозі" на будинку кав’ярні-галереї «Штука»
Реклама виставки “Гуцули в дорозі” на будинку кав’ярні-галереї «Штука»

“Ідея виставки формувалася десять років, з того часу як мені вдалося купити 12 поштівок Кароля Коссака з гуцульськими видами 1939 року випуску.  Отак вони лежали в альбомі, аж поки переглядаючи збірку я подумав, що якість поштівок чудова, їх можна збільшити по формату та показати більш широкому колу глядачів. Відтоді почав більше цікавитися біографією автора зображень Кароля Коссака, уродженця м.Львова, котрий працював у Ворохті та багато малював з натури. Окрім того цікава історія самих робіт. Акварелі не збереглися, вони були втрачені під час пожежі у Ворохті в 1943 році. Хоча, можливо, ще десь є примірники у приватних колекціях.

Так почалася підготовка до виставки в процесі якої я почав шукати інші роботи художника. Знайшов ще чотири, тож на виставці представлено 16 поштівок, хоча загалом друком вийшло 18 зображень,” – розповів власник кав’ярні-галереї «Штука», знаний колекціонер Євген Булавін.

Оригінальні поштівки, що стали основою експозиції виставки "Гуцули в дорозі"
Оригінальні поштівки, що стали основою експозиції виставки “Гуцули в дорозі”

До створення експозиції долучився також широко відомий львівський колекціонер Юрій Завербний, котрий доповнив виставку репродукціями з поштівок власної колекції.

“Поштівки були друковані видавництвом «Атлас» на незвичному папері, близькому до акварельного. На поштівках були чіткі фарби і це чи не єдине видання, яке мені траплялося на такому папері. Оскільки більшість зображень видані на глянцевому папері, то важко їх відтворити.

Перед відкриттям виставки "Гуцули в дорозі", на фото (зліва направо): Євген Булавін, Роман Метельський та Юрій Завербний.
Перед відкриттям виставки “Гуцули в дорозі”, на фото (зліва направо): Євген Булавін, Роман Метельський та Юрій Завербний.

Хоча при підготовці виставки довелося декілька разів передруковувати роботи, щоб досягнути максимальної подібності з оригіналом. І аж коли ми знайшли акварельний папір та надрукували на ньому, то змогли досягнути максимального результату правдивості ,” – зазначив Юрій Завербний.

Оглянути експозицію виставки  “Гуцули в дорозі” можна в приміщенні кав’ярні-галереї «Штука» (вул. Котлярська, 8) до 31 січня 2017 року.

Довідка від Юрія Бірюльова: Кароль Коссак (02. 05. 1896, Львів – 21. 08. 1975, м. Цехоцинек, нині Куяво-Помор. воєводства, Поль­­ща) – графік, живописець. З походження поляк. Член Спілки польських художників (1950). У Львові закінчив середню школу та навчався живопису приватно у З. Розвадовського і С. Батовського-Качора, а також у Відні, Краків. АМ (1919–23; викл. В. Яроцький), у свого дядька В. Коссака.

Під час 1-ї світової вій­ни воював у австро-угорській армії. Після поранення 1916 повернувся до Львова, де не­од­норазово виставляв роботи у Товаристві витончених мистецтв; від 1924 – викладав малювання у 9-й гімназії. Від 1927 мешкав у с. Дідилів (нині Кам’янка-Бузького р-ну Львів. обл.). Від 1934 – на Гуцульщині у с. Татарів (нині Яремчан. міськ­­ради Івано-Франківськеої області), де під час пожежі 1943 загинула більшість робіт. Від 1948 – у м. Цехоцинек.

Кароль Коссак за роботою
Кароль Коссак за роботою

Основна техніка – акварель. Зображував переважно коней, вершників, пейзажі, сцени з життя гуцулів, ілюстрував казки. Видав 1939 у львівському видавництвіві «Атлас» серії листівок із власних акварелей «Гуцули в дорозі», «Різдво». Його творчість – продовження традицій малярства родини Коссаків, проте у камерному звучанні, зі схиль­­ністю до інтимної побутовості.

Творчість: живопис – «Повернення із за­­ба­­ви» (1877), «Заготівля дерева» (1930-і рр.); графіка – «Зустріч» (поч. 20 ст.), «Коні» (1913), «Верш­ники» (1917), «По­­лювання», «Улани», «Кавалерійська ата­­ка» (усі – 1920-і рр.), «Кінна прогулянка» (1921), «Легіоніст» (1923), «Про­­гу­лянка в бричці», «Зима» (обидва – 1925), «Напад вовків» (1930-і рр.), «Віз із кіньми» (1930), «Повернення до са­­диби» (1931), «Праця у горах», «По­­вер­нення з лісу» (обидва – 1937), «Гуцули в дорозі», «Гуцульський кінь», «Зимо­вий краєвид на Гуцульщині» (усі – 1939), «Зустріч Червоної армії на Гу­­цульщині» (1940), «Санний шлях» (1942), «Погоня» (1943), «Патруль» (1944), «Кра­­ков’яки на конях» (1961).

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.