Готелі Львова в австрійський та польський періоди

7487

У літню пору, коли до Львова приїздить велика кількість туристів, актуальною стає тема львівських готелів. Їх, що правда, сьогодні в нашому місті є досить багато. Однак, готелі не є витвором сучасності і існують в нашому місті уже близько чверті тисячоліття. Цікаво ж дізнатись якими вони були в австрійський та польський періоди Львова.

Готель "Англійський". Фото 1860-х рр.
Готель “Англійський”. Фото 1860-х рр.

Як це не дивно, але за речі посполитої Львів не знав такого явища як готелі. Вони з’являються у нашому місті тільки з приходом австрійської влади, що з’явилась у Львові після Першого поділу Польщі в 1772 році. В появі перших готелів можна простежити також і масонський слід, оскільки засновник першого готелю в нашому місті Йоган Прешель був одним із піонерів львівського масонства. Його готель «Під Римським Цезарем» був відкритий ще в 1785 році. До найдавніших готелів слід також відносити готель «Європейський» та готель «Лянга», котрі були засновані в 1804 році. У 1811 році з’явився готель «Жорж» іменований тоді ще як «Де Русі», що вважається найстарішим досі існуючим готелем Львова, а може й України.

Готель "Європейський". Фото 1920-х рр.
Готель “Європейський”. Фото 1920-х рр.

Спочатку готелі з’являлись досить повільно – як бачимо тільки 4 готелі за чверть століття. Цікаво, що усі найдавніші готелі були утворені в спеціально збудованих для них будівлях. І хоча готелі тоді були новим явищем, їх розміри були доволі значними – практично кожен вміщував близько сотні комфортабельних номерів.

Загалом, за весь австрійський та польський періоди Львова нам вдалося нарахувати аж близько 25 різноманітні готелі. До нашого часу з них дійшло тільки двоє – уже згаданий «Жорж», а також «Гранд-готель».

"Гранд готель". Фото кінця 19 ст.
“Гранд готель”. Фото кінця 19 ст.

Рекордсменом за кількістю готелів був проспект Свободи. Тут зокрема під №15  розмістився і перший львівський готель «Під Римським Цезарем». На його місці 1840 році відкрився новий готель під назвою «Англійський». Після того, як у 1888 будівлю готелю було знесено для будівництва Ощадної каси, готель «Англійський» переїхав до будинку під 25. Поруч нього з обох сторін знаходились ще два готелі. Під номером 27 знаходився готель Куна відомий як готель «Белль Вю». А під номерами 19 та 21 розмістився був цілий корпус закладів «Брістоль», серед яких і готель.

По непарній стороні проспекту окрім вже згаданих розміщувалось ще три готелі. По сусідству один біля одного під номерами 11 та 13 розміщувались готель «Центральний» та «Гранд готель». А фактично в самому кінці проспекту знаходився готель «Нью-Йорк», на місці котрого сьогодні готель «Панорама». По іншу ж сторону проспекту розташовувався всього лиш один готель – готель «Вікторія», що розміщувався в будинку під номером 8.

Готель "Вікторія". Фото пер. пол. 20 ст.
Готель “Вікторія”. Фото пер. пол. 20 ст.

Ще одним «ласим» до готелів місцем була площа Міцкевича. З 11будинків, що розташовувались на цій площі, у трьох містились готелі. В будинку під №1 був вже згадуваний готель «Жорж». Під номером 4 містився готель «Європейський», що колись ще звався «Дреснер». По сусідству був готель «Лянга», котрий після зміни власника і перебудов став зватися «Французьким».

Ресторан готелю "Європейський". Фото поч. 20 ст.
Ресторан готелю “Європейський”. Фото поч. 20 ст.

Очевидно, що в старому Львові попит на готелі значно перевищував пропозицію. Тільки так можна пояснити їх тісне сусідство один з одним. Наприклад, на межі площі Соборної та початку вул. Івана Франка теж практично в одному місці розміщувалось три готелі. Під номерами 5 та 7, що відносились до площі розташовувались готелі «Варшавський» та «Краківський» відповідно. А вже під №1 вул. Франка, тобто одразу навпроти готелю «Краківський» стояв готель «Метрополь», який давніше мав назву «Подольський заїзд».

Готель "Краківський. Фото кінця 19 - поч. 20 ст.
Готель “Краківський. Фото кінця 19 – поч. 20 ст.

Цікаво, що в самому старому середмісті готелів було не так уже й багато, та й з’являтись там вони почали значно пізніше за інші. Зокрема два готелі розміщувались на вул. Шевській. Під №4 був готель «Ванда», а під №10 «Байтмаєра», що носив згодом назву «Під трьома коронами». Ще одним готелем в середмісті був готель «Під трьома мурзинами» під номером 9 на вул. Краківській. Він також згадується ще й під назвою готель «Штадтміллера».

Готель "Метрополь". Фото кінця 19 ст.
Готель “Метрополь”. Фото кінця 19 ст.

Цікаво, що якщо готелі розташовувались поруч, то і назви в них були «з одної опери». Наприклад на вулиці Князя Романа під номерами 12 та 20 були готелі «Австрія» та «Швейцарський» відповідно. Це, до речі, були одні із останніх готелів, заснованих за польської влади. На місці «Швейцарського» сьогодні теж міститься готель із такою ж назвою.

Ще одним досить пізнім готелем був готель «Асторія» по вулиці Городоцькій №15. Тож, назва сучасного готелю «Асторія», що недавно розмістився в цій будівлі як бачимо теж не випадкова. Таким же одиноким, проте досить вишуканим готелем був і «Імперіаль», що містився під №3 на вул. Січових Стрільців. Згадаємо також про готель «Під Тигром», який можливо був однолітком готелю «Жоржа» і розміщувався на площі Галицькій під № 15. Натомість досить пізнім був готель «Еліт» на вулиці Огієнка №18 та 18а. А ось останнім заснованим за польської влади готелем був готель «Венецьки», що постав однак в будівлі дещо старішого готелю «Берлінськи», який розміщувався в будинку №7 по вул. Л.Курбаса.

Володимир Прокопів

Джерела:

  1. Старі готелі Львова // https://www.facebook.com/ Старі-готелі-Львова -1667816993465428/timeline
  2. Путівники по австрійському та польському Львову різних років.
  3. polona.pl
  4. wikimapia.org
  5. Вікіпедія
  6. Старі готелі Львова // https://www.facebook.com/notes/leon-serg старі-готелі-львова/975840625808197
  7. Головна вулиця Львова // http://together.lviv.ua/index.php?id=897

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.