Головні красуні Львова, або ялинкова історія (відео)

1006
Ялинки (відео)

Цього тижня команда Фотографій Старого Львова піддалася мейнстриму і теж вирішила напередодні Нового Року розповісти, якими ж були львівські ялинки у різні роки.

А розпочнемо із середини ХХ ст. До початку 50-х років ялинку ставили там де і зараз – поруч з Оперним театром. Проте, з 1952 року там розмістили погруддя Леніна, тому необхідно було знайти інше місце для зеленої красуні.

Головна ялинка міста, 1956 р.
Головна ялинка міста, 1956 р. Фото http://www.lvivcenter.org/

Тож було вирішено розташувати міську ялинку у центрі великої круглої клумби на місці демонтованого пам’ятника королю Яну ІІІ Собеському. І до кінця 1980-х років, за деякими виключеннями, ялинка красувалася саме на цьому місці. А згодом там спорудили пам’ятник Тарасові Шевченку.

Новорічна ялинка на проспекті Леніна, уже на новому розташуванні – на місці пам’ятника Яну III Собєському. Тепер тут розміщений монумент Т. Шевченку. Фото 1955 року
Новорічна ялинка на проспекті Леніна, уже на новому розташуванні – на місці пам’ятника Яну III Собєському. Тепер тут розміщений монумент Т. Шевченку. Фото 1955 року. Фото http://www.lvivcenter.org/

Новорічна ялинка в радянський час відрізнялась за оздобленням від сучасної. На її вершині не було ангела, а майоріла зірка, при чому не Вифлиємьска, а радянська – п’ятикутна й червона. Звичайно, ніякої шопки під ялинкою не було. Її місце займали офіційно затверджені радянською владою, та чужі для львівського населення, персонажі – Дід Мороз та Снігуронька.

Цікаво, що від 1970-х років під ялинкою почали збиратися колядники. Колядування набуло такого розмаху, що новорічне дерево перенесли у сквер перед Парком культури при сучасні вул. Вітовського  і поставили коло нього охорону. Але, оскільки поруч був КДБ, запал колядників вщух.

А тепер перенесемося уже ближче до наших днів.

Головна ялинка міста, 2010 р.
Головна ялинка міста, 2010 р.

2010 рік

Ялинку того року привезли із Рудно. Вона мала 18 метрів і коштувала місту 3 тисячі гривень. Красуня була підсвічена червоно-синіми кольорами та прикрашена великими цукерками.

Головна ялинка міста, 2011 р. Фото: Захід.нет
Головна ялинка міста, 2011 р. Фото: Захід.нет

2011 рік

У 2011 році ялинка приїхала з Пустомит. Її висота сягала 19,5 метрів. Особливістю прикрас стали спеціальні металеві конструкції — янголи, які розробили для ялинки у Ватикані.

Головна ялинка міста, 2012 р. Фото: Захід.нет
Головна ялинка міста, 2012 р. Фото: Захід.нет

2012 рік

Тогорічна ялинка могла похвалитися яворівськими іграшками роботи народних майстрів Остапа Сойки та Оксани Когут, котрі виготовили 200 автентичних прикрас. На це, а також охорону дерева з міського бюджету виділили 55,5 тисяч гривень.

Головна ялинка міста, 2013 р. Фото: Захід.нет
Головна ялинка міста, 2013 р. Фото: Захід.нет

2013 рік

Міська новорічна красуня того року була, знову ж таки, прикрашена яворівськими іграшками, а також забавками ручної роботи, які виготовили учні художньої школи ім. О. Новаківського, та 40 новими синьо-жовтими світильниками. Окрім того, дерево прикрасили українські герби-тризуби та символи Євросоюзу.

Головна міська ялинка та Різдвяний Ярмарок, 2014 р.
Головна міська ялинка та Різдвяний Ярмарок, 2014 р.

2014 рік

Новорічне дерево привезли з Дрогобицького лісгоспу (Бориславське лісництво) і встановили 12 грудня. Висота ялинки сягала 17 м. , а її вартість склала 4 152 грн.

Урочисто увімкнули вогники на лісовій красуні 19 грудня, в день Святого Миколая. Участь в дійстві взяли 15 дітей: 5 зі Сходу України, 5 з АР Крим та 5 маленьких львів’ян соціально-незахищених категорій.

Головна ялинка міста, 2015 р.
Головна ялинка міста, 2015 р.

2015 рік

Красуню для новорічного свята відшукали аж за сотню кілометрів від обласного центру – у Карпатах, а саме у Східниці. Це була ялиця заввишки коло 18 метрів, яка мала приблизно 40-45 років. Прикрасили її у патріотичних кольорах.

2016 рік

Родзинкою цьогорічної ялинки 2016 року була оновлена святкова ілюмінація, що складалася із гірлянд, а також освітлених кульок та кубиків, що гармонійно компонувало з вуличним освітленням.

Головна ялинка Львова
Головна ялинка Львова, 2016

Висота ялинки становила близько 20 метрів, а її вартість склала 4,5 тис. грн., а разом із транспортуванням, монтажем, облаштуванням ілюмінації, прикрашанням та охороною – близько 116 тис грн.

2017 рік

Цього разу ялинку Львову подарувала мешканка Брюхович. Місто вирішило відмовитися від звичних іграшок та гірлянд і прикрасити дерево у європейському стилі. Для ялинки висотою у 18 метрів закупили гірлянду жовтого кольору з-за кордону, довжина якої близько 8 кілометрів. Внизу ж встановили декорації-подарунки різних висот: півтора метри, 1,20 та 1 метр.

Головна ялинка міста, 2017 р. Фото: 24 канал
Головна ялинка міста, 2017 р. Фото: 24 канал

2018 рік

Традиційно дерево встановили на площі перед Львівським національним академічним театром опери та балету ім. С. Крушельницької. Цьогоріч воно сягає 20 метрів заввишки.

Львівська ялинка 2018 року. Фото Дивись.info
Львівська ялинка 2018 року. Фото Дивись.info

Зелена красуня цього року, як і минулого, була не закуплена, а подарована місту. За неї дякуємо мешканці с. Буда Яворівського району Львівської області.

18 грудня 2018 року  центральну міську ялинку засвітили. Тоді ж відбулася передача Вифлеємського вогню миру мешканцям Львова.

Софія ЛЕГІН

Для публікації використані матеріали Фотографій Старого Львова, а також Дивись.Info

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.