Єврейський будівничий львівської сецесії Артур Шлеєн

2477

Артур Шлеєн для свого часу був знаним львівським архітектором та громадським діячем єврейського походження. І хоча для сучасних львів’ян його ім’я досі залишається малознаним, втім, ми повинні розуміти, що саме ним було створено цілу низку оригінальних та цікавих споруд Львова, які у наші дні не лише слугують за своїм призначенням, але й приваблюють туристів. Отож сьогодні пропонуємо вам поринути у життя та творчість Артура Шлеєна.

Народився Артур 1866 року у Станіславові (сучасний Івано-Франківськ), який у той час як і Львів належав до Королівства Галичини і Володимирщини і був складовою частиною монархії Габсбургів. Про ранні роки життя Шлеєна нам відомо небагато. У Львові він з’являється у зв’язкуз початком навчання у Львівській політехніці.

Після завершення навчання, Шлеєн фактично осідає у Львові і подальше його життя пов’язане з цим містом. У архітектурному плані, більшість споруджених ним будівель зведені у стилі сецесії. Активізує він і свою політичну та суспільну діяльність у Львові. Так, він обирався депутатом міської ради та став засновник Єврейського міщанського клубу у Львові. Остання організація, на його думку, повинна була згуртовувати євреїв у боротьбі за їхні права. Більш того, Шлеєн був членом Торговельно-промислової палати, яка була вагомим органом економічного самоврядування тогочасного Львова. Член Про його активність і авторитет, свідчить зокрема і той факт, що він був у складі журі конкурсу проектів реконструкції львівської ратуші. Помер Шлеєн у 1912 році у Львові і своєрідним пам’ятником йому залишились його архітектурні проекти. Розгляньмо найцікавіші з них.

Яскравою спорудою став пасаж Феллерів, що починався кам’яницею на сучасному проспекті Свободи, 35 і простягався до вулиці Северина Наливайка. Його звели у 1902 році. Пізніше, він був перебудований за проектом Фердинанда Касслера.

Будинок на вул. Городоцькій, 26
Будинок на вул. Городоцькій, 26

Колишній будинок управління поліції та казарми на сучасній вулиці Городоцькій, 26, які були споруджені у 1903 році.

Хасидим Шуль
Хасидим Шуль

Перебудова синагоги Хасидим Шуль на вулиці Божничій у 1904 році. На жаль, вона не збереглась до нашого часу.

Житловий будинок на вулиці Руській, 16, зведений у 1907—1908 роках разом з Л. Ґрафом.

Прибутковий будинок у стилі орнаментального модерну на нинішній вулиці Дорошенка, 32.

Прибутковий будинок на вулиці Валовій, 11 (1909). Зараз, будинок займає центр обслуговування абонентів компанії «Київстар». Споруджений у дусі модернізованої готики. Скульптури лицарів виконав Тадеуш Блотницький. 2007 року скульптори Олег Капустяк та Юрій Полідович виконали їх реставрацію.

вілла Яна Дилевського
вілла Яна Дилевського

Вілла на вулиці Глінки, 1а. Відома як вілла Яна Дилевського. Вілла є яскравим зразком архітектури неоготики. До 1924 власником вілли залишався Ян Дилевський, а після його смерті будинок успадкувала Яніна Дилевська. Вона залишалася власницею будинку принаймні до 1935.

Напередодні Другої світової війни у віллі розміщувалася Приватна гуманітарна гімназія ім. Генрика Йордана. 1939 архітектор Ян Ярош розробив проект перепланування вілли, щоб пристосувати будинок до потреб гімназії. В післявоєнний час тут було розміщено середню школу №2, зараз тут Львівська дитяча художня школа імені Олекси Новаківського.

Вілла художника Антонія Стефановича на вулиці Глінки, 5, зведена у 1903—1904 роках. 26 листопада 1903 р. львівський магістрат затвердив проект вілли, а 24 вересня наступного року її будівництво було завершене.

Будинок на вулиці Пекарській, 3.
Будинок на вулиці Пекарській, 3.

Будинок на вулиці Пекарській, 3. Зведений у 1912 році. Скульптури виконав Франц Томаш Бернат.

Віктор ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. Вул. Глінки, 5 – житловий будинок (колишня вілла) (http://www.lvivcenter.org/uk/lia/objects/?ci_objectid=2392)
  2. Schleyen Artur (http://www.jhi.pl/psj/Schleyen_Artur)
  3. Вілла Яна Дилевського (1904; вул. Глінки 1а) (https://www.facebook.com/LvivArchitecture/photos/a.1473773049518771.1073741886.1431079870454756/1473774442851965/?type=3&theater)
  4. Маловідомі пасажі Львова. Пасаж Феллера (http://photo-lviv.in.ua/malovidomi-pasazhi-lvova-pasazh-fellera/)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.