‘‘Єдина потіхо душі і серця мого’’, або історія кохання Яна III Собеського та Марії Казимири

5587
‘‘Єдина потіхо душі і серця мого’’, або історія кохання Яна III Собеського та Марії Казимири

Минають століття, змінюються покоління, все оновлюється та набуває нового темпу розвитку, залишається те, що вічне…Любов… Почуття, яке змінює людей, розкриває їхні таланти, окриляє, допомагає подолати всі життєві труднощі і негаразди. Справжня любов ніколи не в’яне, а з роками все більше розквітає!

Кохання написало чимало життєвих історій, кожна з яких особлива по-своєму. Пропонуємо Вашій увазі романтичну історію польського короля Яна III Собеського та його дружини Марії Казимири Луїзи де Гранж д’Аркьєн або просто Марисеньки як любив її називати чоловік.

Ян Собеський з братом Мареком та з мамою Софією Теофілою Собеською
Ян Собеський з братом Мареком та з мамою Софією Теофілою Собеською

Ян III Собеський, майбутній король Речі Посполитої, народився 1629 року в Олеському замку у сім’ї краківського каштеляна Якуба Собєського, господаря Золочівського, Поморянського, Яворівського, а також Олеського замків та його другої дружини Софії Теофіли з Даниловичів. Тато Софії – Ян Данилович, був львівським каштеляном і одним з русинських шляхтичів початку XVII ст., а мама походила з роду Жолкевських, була дочкою Станіслава Жолкевського.  Дитячі роки майбутній король разом зі своїм братом Мареком  провів у родовому замку  в Жовкві.

Портрет Яна III Собеського

Ян ІІІ Собеський
Ян ІІІ Собеський

Навчався Ян Собєський в Краківському університеті. Після закінчення навчання, хлопець подорожував Центральною та Західною Європою. Майбутній король володів латинською, французькою, німецькою, іспанською, італійською, німецькою,татарською і турецькою мовами. Одним з його улюблених занять було читання книг.  Варто зазначити, що він брав участь у війні проти Богдана Хмельницького, зокрема у битві під Берестечком (1651 р.) був тяжко поранений. З кінця 1650–х років починається кар’єрний зріст Собеського.

Портрет Марії Казимири (Марисеньки). Автор Ф. Депорт.
Портрет Марії Казимири (Марисеньки). Автор Ф. Депорт.

Марія Казимира Луїза де Гранж д’Аркьєн (1641-1716 рр.), майбутня дружина Яна III Собеського, походила з французької дворянської родини. Варто зазначити, що з п’яти років перебувала у свиті королеви Марії Луїзи Неверської. Марія Луїза була королевою Польщі, дружиною короля Яна ІІ Казимира.

Як починалась історія кохання майбутнього польського короля?

Марія і Ян вперше побачились у 1655 році в королівському палаці у Варшаві. Йому було 26 років, а їй 14. Король закохався у юну дівчину. Марисенька у 1658 році, у 17 років, вийшла заміж за Яна Собіпана Замойського, воєводу сандомирського і київського. Замойський був досить багатим і відповідно весілля було розкішним. Молода дружина змушена була терпіти невірність чоловіка і його постійну відсутність. В Марії Казимири та Яна Замойського народилось четверо дітей, які помирали ще в дитинстві. Ян Собіпан був хворий на сифіліс, відповідно заразив і дружину, яка довгий час боролась із цією хворобою і наслідки якої відчувала все життя.

Перший чоловік Марії Казимири – Ян Собіпан Замойський
Перший чоловік Марії Казимири – Ян Собіпан Замойський

Склалося так, що поблизу Замостя жила мама Яна Собеського, коли він їздив її навідувати, то мав змогу бачити свою кохану. Майбутній король підкидав листи Марії Казимирі, вона йому відповідала. Згодом пара почала зустрічатися. Проти їхніх стосунків виступала мати Яна Собеського – Теофілія, яка так і не дізналась чим закінчився роман її сина, бо померла у 1661 році. У 1665 році помер Ян Замойський.

Невдовзі після його смерті, того ж року, вона виходить заміж за  Яна Собеського. Попереду  – 30 років щасливого подружнього життя. На них чекало чимало як радісних, так  і важких моментів. У 1674 році Ян Собеський стане королем Речі Посполитої Яном III, попереду – 1683 р., рік перемоги над турками під Віднем. Так само було чимало випробувань – війни та постійні походи.

Картина Яна Матейка ‘‘Король Ян ІІІ Собєський повідомляє папі вістку про перемогу під Віднем’’.
Картина Яна Матейка ‘‘Король Ян ІІІ Собєський повідомляє папі вістку про перемогу під Віднем’’.

Під час розлуки Ян писав своїй коханій дружині листи, в яких називав її ‘‘Єдина потіхо душі і серця мого’’. В листах розповідав про стан своїх справ, завжди писав коханій як він за нею скучив та наскільки він її любить, запитував про стан її здоров’я, робив їй багато компліментів. Загалом їх було написано майже 4 тис. З них опубліковано 300.

Один з листів короля до своєї коханої дружини Марисеньки. 13. IX. 1683.
Один з листів короля до своєї коханої дружини Марисеньки. 13. IX. 1683.

Варто зазначити, що Марисенька, саме так її любив називати чоловік, часто супроводжувала його в поїздках по країні. Чимало часу подружжя проводило в Яворові, одній з улюблених резиденцій Яна ІІІ, бувало також у Жовківському та Золочівському замках. У Яворові було створено парк – звіринець, у Жовкві розкішний замковий сад у стилі бароко, у Золочеві – Китайський палац. В їхньому шлюбі народилось 14 дітей, з яких до дорослого віку дожило тільки четверо.

Ян III Собеський з родиною. Придворний художник, 1693 рік
Ян III Собеський з родиною. Придворний художник, 1693 рік

У 1696 році Ян III помер у Вілянівському палаці поблизу Варшави, похований у варшавському костелі капуцинів. Після смерті чоловіка Марія Казимира спочатку переїхала до Риму, а потім оселилася у французькому замку Блуа. Померла Марисенька в себе на батьківщині, у Франції, в 1716 році.

Пам’ятник Яну III Собеському та його коханій дружині Марисеньці у Варшаві
Пам’ятник Яну III Собеському та його коханій дружині Марисеньці у Варшаві

Наступного року тіло її перенесли з каплиці Святого Євстафія в Блуа у варшавський костел капуцинів – туди, де похований її коханий чоловік, а у 1734 році їх останки перевезли в  крипту кафедрального собору на Вавелі.

Мар’яна ІВАНИШИН

Джерела :

  1. Зашкільняк Л. О., Крикун М. Г. Історія Польщі: Від найдавніших часів до наших днів. – Л.: ЛНУ ім. І. Франка, 2002. – 752 с + 8 кол. мап.;
  2. Пустиннікова І. Історія кохання польського короля на Галичині. Режим доступу : http://ua.korrespondent.net/;
  3. Ян III Собеський. Листи до Марисеньки. Режим доступу : http://biblioteka.kijowski.pl/;
  4. http://jhdwodz.blogspot.com/;
  5. https://uk.wikipedia.org/wiki/;
  6. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/Teofila%40sons.jpg.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.