«Династія Медальє», або 200 років історії євреїв на прикладі однієї родини

610

У вівторок, 23 лютого 2016 року,  у Львівському музеї історії релігії (вул. Музейна, 1) відкрилася виставка під назвою «Династія Медальє», присвячена історії сім’ї Медальє.

Історія цієї родини охоплює 200 років проживання євреїв на території Російської імперії та СРСР, її члени були учасниками всіх трагічних подій: безправного життя, межі осілості, погромів, революції, еміграції, гонінь на релігію, катастрофи європейського єврейства під час Голокосту.

Модератором відкриття виставки був директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць, який коротко змалював історію родини Медальє, а також розповів про складний шлях, який пройшла виставка від задуму і до відкриття.

Директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць на відкритті виставки «Династія Медальє»
Директор Львівського музею історії релігії Орест Малиць на відкритті виставки «Династія Медальє»

“Ті, хто цікавляться історією знають трагічну долю цієї родини. 1938 рік, Радянський Союз, тоталітарна система, яка, як величезна смертельна машина нищить усе, що стосується свободи, добра, віри в Бога. Під цю велетенську тоталітарну машину потрапляють люди усіх релігій, люди усіх національностей. Така ж доля спікала і головного рабина Москви Медальє. І тільки зараз ми можемо пригадати цю родину, цих людей і ці трагічні події, які відбувалися в колишньому тоталітарному СРСР. ” – сказав пан Орест.

Серед присутніх на відкритті виставки було багато культурних діячів,  відомих істориків, мистецтвознавців, політичних та громадських діячів. Президент української асоціації релігійної свободи, народний депутат України, професор УКУ Віктор Євгенович Єленський поділився своїми думками про значення та роль виставки в житті суспільства.

Президент української асоціації релігійної свободи, народний депутат України, професор УКУ Віктор Євгенович Єленський на відкритті виставки «Династія Медальє»
Президент української асоціації релігійної свободи, народний депутат України, професор УКУ Віктор Євгенович Єленський на відкритті виставки «Династія Медальє»

“Ця виставка має велике значення не тільки для єврейської громади, але й для віруючих всіх релігій, всіх церков. Оскільки історія династії Медальє — це історія тихого, але незламного спротиву людей віри тоталітарному режимові. І цей досвід спротиву дуже важливий для розуміння того чим є людство на загал.

Ця виставка ще і символ єврейської цивілізації важливим місцем якої є Україна. Великою мірою ця цивілізація залишила тут свої видимі монументальні ознаки. Вона залишила по собі пам’ять і дуже важливо щоб ця пам’ять зберігалася з покоління в покоління.

Я бажаю, щоб ця виставка була, хай і не великим, але дуже дієвим внеском у зміцнення основ свободи совісті у нашій Україні і зміцнення дружби та взаєморозуміння між людьми різних вір.” – сказав Віктор Євгенович Єленський на відкритті.

 

Також на відкриття виставки завітав почесний, гість син головного рабина України, Асмун Йосиф Ицхак.  Він звернув увагу всіх присутніх на важливість продовжувати вести освітню діяльність і знайомити молодь з видатними особистостями єврейської історії.

Син головного рабина України Асмун Йосиф Ицхак на відкритті виставки «Династія Медальє»
Син головного рабина України Асмун Йосиф Ицхак на відкритті виставки «Династія Медальє»

“Династія Медальє це дуже стара та дуже шанована родина. І це була сім’я, яка постійно воювала за право вірити та виконувати свої обряди.

Особисто моя сім’я була знайома з рабином Медальє, який був рабином, котрий виховав ціле покоління своїх учнів. І дуже важливо згадувати такі особистості, знати той вклад, який вони внесли і чим пожертвували заради релігії та віри, щоб сьогодні уже ми змогли не боятися та спокійно жити в своїй вірі.” – сказав зокрема Асмун Йосиф Ицхак.

Життя рабина тісно пов’язане з Україною: у повітовому місті Кролевці Чернігівської губернії (тепер – Сумська область) він одружився з дочкою відомого гаона Карасика з Ніжина. Після смерті тестя ще п’ять років очолював релігійну громаду міста.

Науковий співробітник ЛМІР, куратор виставки Максим Мартин
Науковий співробітник ЛМІР, куратор виставки Максим Мартин

«Засновник династії був рабином у багатьох міст і містечках України, Білорусі, Росії, поєднуючи релігійне служіння з активною громадською діяльністю, – розповів науковий співробітник ЛМІР, куратор виставки Максим Мартин. –  Після жовтневого перевороту його переслідувала влада. Намагався протидіяти закриттю хедерів (релігійних шкіл), виступав проти вилучення цінностей із синагог… У розпал сталінського терору, в січні 1938 року, Медальє заарештували. 26 квітня – розстріляли…»

Матеріали експозиції – це оригінальні речі, збережені в музеях, архівах, приватних збірках нащадків родини не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Серед експонатів – численні фотографії родини різних часів (у т. ч. світлини Кролевецького періоду дітей Медальє, його дружини і тестя), документи, особисті речі, нагороди Шмарьяху. Заслуговує на увагу золотий годинник, який рабин подарував молодшому синові Гілелю. Доповненням виставки стали оригінальні богослужбові та синагогальні речі з фондів Музею історії релігії.

Ористарх БАНДРУК

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.