Девіз «Semper fidelis», або міф про «Завжди вірний» Львів

4490

Згідно з розпорядженням президента Польщі, виданим 24 листопада 1930 pоку, дирекція Міського архіву – за дорученням Львівського магістрату – обґрунтувала проект нового герба міста (малюнок виготовив художник Рудольф Менкіцький). Проект було подано до Варшави і, після певних модифікацій, затверджено 1936 року.

Важливим політичним елементом декорації нового герба (він мав замінити попередній, затверджений австрійською владою 1789 р.) – поряд зі зображенням ордена «Virtuti Militari» («За військову мужність») V класу, яким польська влада нагородила місто 1920 р. – став девіз «semper fidelis» («завжди вірний»), розміщений на двох червоно-синіх стрічках (тодішні кольори міста). Обидва елементи декорації мали символізувати відданість міста польській державній ідеї. В обґрунтуванні проекту нового герба декорування його таким девізом аргументували тим, що цей девіз місто, нібито, отримало ще у XVII cт., а у XVIII ст. вживало на своїй печатці.

Герб Львова 1930 року.
Герб Львова 1930 року.

Лев – один з найпопулярніших символів в геральдиці. Дослідники не мають однозначної думки, звідки він потрапив на герб Львова. Але впродовж майже тисячолітньої історії міста саме лев завжди залишався незмінним серед всіх символів міста. Який же інший звір зможе символізувати місто, а назві якого вже є лев?

Існує поширена думка, що під час т. з. шведського «потопу», коли Карл Х Густав взяв Варшаву, Краків, Вільно і більшу частину Речі Посполитої, коли шляхта масово переходила на біг окупантів, Львів став оплотом короля. Він не впав під натиском ворогів і саме з нього Ян Казимир зміг об’єднати залишки польських військ і фактично втримати державність у 1656 році. Ніби то за це у 1658 року Папа Римський Александр VІІ надав Львову як єдиному великому місту Речі Посполитої, яке не підкорилося протестантському претенденту на престол, королю Швеції Карлу X Густаву, право мати девіз «semper fidelis» (з латини – «завжди вірний»).

Фото сторінки з видання «Lwów; fotografia; obrona Lwowa; Bitwa 1918-1919 r. o Lwów»
Фото сторінки з видання «Lwów; fotografia; obrona Lwowa; Bitwa 1918-1919 r. o Lwów»

Натомість Ярослав Дашкевич повністю спростовую цей міф. Він доводить на основі джерельних матеріалів, що насправді гасло «Leopolis semper fidelis» («Львів завжди вірний») виникло в атмосфері антиукраїнізму першої чверті XX ст., польської агресії 1918-1919 pp., спрямованої проти ЗУНР. Гасло набуло тоді значного поширення (його помістили, наприклад, на фронтоні залізничного вокзалу у Львові). Сьогодні його використовують реваншистські кола «кресов’яків» у Польщі. Отже, походження гасла є фіктивним.

Лев біля Люблінського замку
Лев біля Люблінського замку

Незважаючи на фіктивність історичного обґрунтування, гасло набуло широко поширення і в наш час. Так влітку 1995 року біля Люблінського замку встановлено скульптуру лева, який тримає щит з міжвоєнним гербом Львова. Він встановлений на честь 75-річчя Незалежності Польщі та оборони Львова 1918 року. Символічно, що подібні леви стояли на на Личаківському цвинтарі біля Пантеону Слави «львівських орлят».

Також дане гасло широко використовується спортивними вболівальниками. До 1939 року у Львові існував клуб «Pogon». У 2009 році він був відновлений і зараз грає у прем’єр-лізі Львівської області. Його фани часто використовують міжвоєнний герб і гасло на банерах.

Зразок банера футбольної команди «Pogon»
Зразок банера футбольної команди «Pogon»

Користуються гаслом і фани львівських «Карпат».

Графіті під 15 і 16 секторами стадіону «Україна»
Графіті під 15 і 16 секторами стадіону «Україна»
Банер на марші фанатів перед матчем з Металістом (27.02.2010)
Банер на марші фанатів перед матчем з Металістом (27.02.2010)

Володимир БОЙКО

Джерела:

Дашкевич Я. Р. Апокрифічний девіз герба Львова 1936 р. // Шоста наукова геральдична конференція (Львів, 27-29 березня 1997 р.): Матеріали. – Львів, 1997. – С. 24-25.

 

 

3 КОМЕНТАРІ

  1. Фантастика є так звана українська державна, що не було, і Німа! Ми ділимо тебе і wygonimy для Zbrucz москвичам.
    Так звані українці атакували Львів і Польщу в 1918 році, і програв війну з польськими студентами та дітьми зі Львова. Dlatego Lwów jest SEMPER FIDELIS Polsce!

  2. Fantazja to powrót Lwowa do Polski Yaremo Lwów to nie polski Tai nigdy nie został założony przez króla Rusi nie przez Polaków Wygląda na to, że zapomniałeś, jak Moskali zniewolili twój naród przez kilkaset lat

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.