Десятиліття Львова в зображеннях. Частина перша: 1861-1871

5072

Вважається, що історія Львівської фотографії розпочинається з 1839 року та пов’язана з іменем Йогана Глойснера, котрий першим почав робити дагеротипні зображення Львова. Уже у 1841 році його дагеротипи були виставлені для загального огляду в книгарні Вільда на площі Ринок, 2. Але, що саме було зображено на роботах Глойснера широкому загалу слід лише гадати. Саме тому, ми вважаємо за доцільне розпочинати історію львівської фотографії практично на 20 років пізніше, а саме з 1861 року.

Книгарня К.Вільда, де були виставлені перші дагеротипи Львова. Фото 1861 року
Книгарня К.Вільда, де були виставлені перші дагеротипи Львова. Фото 1861 року

1861 рік, як початок відліку історії львівської фотографії вибрано не випадково, адже саме цим роком датовано відомі нам найстаріші фото, на яких зображено Львів. Це передусім світлини одних з перших львівських фотографів Карла Лянга Фердинанда та Юзефа Едера. Фотосалон Юзефа Едера розміщувався в дворі готелю «Англійський», що стояв колись на місці будівлі Етнографічного музею на проспекті Свободи. Натомість, фотоательє Лянга розташовувалось в більш екзотичному для його діяльності місці – в монастирі Бенедиктинок. Цікаво, що кілька своїх знаменитих світлин Лянг здійснив з вежі цього монастиря.

Перший Льівський залізничний вокзал. Фото 1861-1863 рр.
Перший Льівський залізничний вокзал. Фото 1861-1863 рр.

Загалом, нам відомо понад півсотні зображень Львова, виконаних Едером, Лянгом та їхніми сучасниками. Яким ж був Львів того періоду і в якому образі він представлений на згаданих фотографіях?!

Давній готель "Англійський", в подвір'ї якого діяло фотоательє юзефа Едера. Фото 1861-1871 рр.
Давній готель “Англійський”, в подвір’ї якого діяло фотоательє юзефа Едера. Фото 1861-1871 рр.

1861 рік для Львова став початком не тільки фотографії. Цього ж року до Львова було прокладену залізницю, яка сполучила наше місто зі столицею імперії – Віднем, а також було зведено перший львівський залізничний вокзал. Ця подія дала значний поштовх до економічного, а з ним і культурного розвитку міста, пожвавила торгівлю і спричинила до загального поступу у житті міста. Оскільки тепер до Львова можна було легко і швидко дістатися, сюди переїздить велика кількість спеціалістів з різних галузей. Не виключено, що й перші фотографи переїхали до Львова, саме завдяки появі тут залізниці.

Цілком закономірно, що першими будівлями, які привернули до себе увагу та об’єктиви фотографів стали розкішні львівські храми. На більшості відомих нам світлин того періоду зображено саме сакральні споруди. Завдяки цьому ми маємо ряд унікальних зображень відомих храмів до їх пізніших перебудов, а то й повного знищення. Зокрема, в своєму давньому вигляді представлені: каплиця Івана Хрестителя, костел Марії Магдалени, костел Францисканців, дзвіниця храму Параскеви, монастир Сакре-Кер та єврейський Темпль.

Окрім сакральних споруд увагу перших фотографів привернули й вишукані львівські кам’яниці і палаци. Зокрема, до нас дійшли світлини вже не існуючих понад століття будівель, серед яких палац Холоневських, готель «Англійський», казино Гехта, фабрика Мозера і палац Цельських, в якому знаходилась фабрика Бачевських.

Доволі сміливими можна вважати спроби перших фотографів закарбувати на фотографіях загальні види Львова. Усе таки, враховуючи можливості тогочасної фототехніки, виконати такі світлини було по справжньому важко.

А от відображення подій з життя міста на перших фотографіях практично відсутні. Може скластись враження, що або життя міста того часу було надто інертним, або ж фотографи були байдужими до знимкування подій. Однак, це враження є хибним. Причина відсутності таких світлин полягала в тому, що перші фото виконувались з витримкою, яка часом досягала кількох хвилин, і закарбувати на них людей, котрі, на відміну від споруд, є рухомими, було надто важко. До речі, завдяки цьому на старих фотографіях можна спостерігати так звані фантоми – напівпрозорі силуети людей у різних частинах зображення. Насправді це не привиди, а люди які потрапили в об’єктив фотокамери під час зйомки, але не стояли нерухомо.

Та все ж, одна знакова для нашого міста подія представлена у кількох давніх фотографіях. Мова йде про зведення у 1869 році копцяЛюблінської Унії, який ми звикли називати Високий Замок. Зокрема, на цих світлинах, окрім самого процесу спорудження славнозвісного насипу, можна ще побачити частину руїн замку, які внаслідок спорудження копця зникли назавжди.

Якщо початок першого десятиліття львівської фотографії можна пов’язувати з появою у Львові залізниці, то закінчення цього періоду співпадає з ще однією вагомою подією в житті міста, а саме – отриманню Львовом самоврядування.

Володимир Прокопів

Джерела:

  1. polona.pl
  2. Котлобулатова І. Львів на фотографії. – Львів, 2006
  3. Котлобулатова І. Львів на фотографії-2. – Львів, 2011
  4. Czolowski F. Wysoki Zamel. – Lwow, 1910
  5. Slawik Nelski. https://www.facebook.com/profile.php?id=100010887346542
  6. Історія львівської фотографії – „Поступ“, 17 травня // http://portal.lviv.ua/digest/2004/05/17/122648

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.