Будинок Гауснера – перлина львівського ампіру

3176
Будинок Гауснера - перлина львівського ампіру
Будинок Гауснера - перлина львівського ампіру

Львівський ампір переживає далеко не найкращі часи … Зі ” свіжих ”  прикладів – обвал ліпнини і поступова руйнація будинку на розі вул. І. Гонти – Краківська, 34. Більшість пам’яток цього унікального стилю у занедбаному стані і це докір нам, сучасникам … Не зважаючи на це, та попри поважний вік ( понад 200 років ) і стан гідні взірці ” наполеонівського ” стилю й надалі прикрашають місто.

Будинок Гауснера на нинішньому пр – ті Свободи 1 – 3 є одним з нaйкращих зразків архітектури стилю ампір у Львові.

Будинок Гауснера на пр - ті Свободи 1 - 3. Фото 2015 року
Будинок Гауснера на пр – ті Свободи 1 – 3. Фото 2015 року

Будинок зводився на кутовій ділянці на розі нинішніх пр – ту Свободи і вул. Коперника в два етапи за проектом невідомого архітектора.

У 1809 – 1811 роках зведено його ліву частину ( будинок №1 від вул. Коперника ) та в 1821-1822 – праву частину ( будинок №2 ) на вул. Легіонів ( нині пр – т Свободи ). Архітектор Ян Шульц реконструював будівлю у кін. XIX ст.

Будинок Гауснера від вул. Легіонів. Фото 1912 р.
Будинок Гауснера від вул. Легіонів. Фото 1912 р.

Замовником споруди була торгівельно – банківська фірма ” Й. Гауснер та В. Віолянд ” ( звідси назва – кам’яниця Гауснера ), а в 1845 – 1939 рр. власником будинку стало ” Кредитне товариство землевласників “.

Відомі імена знаменитих мешканців Гауснера …Коли у місто прибув ерцгерцог Карл Людвіг, львів’яни зустріли його розкішними феєрверками та факельною ходою по проспекту, а після урочистого прийому поселили його в цей будинок. Тут ерцгерцог мешкав з 1835 до 1855 рр. В 1930 – х в будинку проживав над кінотеатром ” Палац ” граф Войцех Дідушицький …

Ампірна ліпнина фасаду будинку роботи А. Шімзера і Г. Вітвера. Фото 2015 року
Ампірна ліпнина фасаду будинку роботи А. Шімзера і Г. Вітвера. Фото 2015 року

Будинок створений під впливом віденської архітектури початку ХІХ ст., ампірний декор його головного фасаду вважається одним з найпишніших у Львові.

Будинок Гауснера прикрашений на честь візита цісаря до Львова. Фото 1894 року.
Будинок Гауснера прикрашений на честь візита цісаря до Львова. Фото 1894 року.

На фасаді розміщено скульптурні групи роботи Г.Вітвера ( “ Амур і Психея ” – у двох варіантах ; 1810 – 1811 рр ) та А. Шимзера ( “ Паріс викрадає Єлену ”, “ Еней рятує батька ” ). Над рельєфами розміщений фриз з головками путті. На рівні другого поверху розкріповок виступають балкони, які підтримують колони доричного ордеру та консолі у вигляді атлантів.

Одна з каріатід, що підтримує балкон будинку, фото 2015 року
Одна з каріатід, що підтримує балкон будинку, фото 2015 року

У кам’яниці № 3 до 1939 р. знаходився кінотеатр ” Palace “,  оздоблений декоративно – символічними панно Фелікса Вигживальського. Саме сюди потрапляє одна з авіабомб у 1939 році …

Величезний будинок у міжвоєнну добу мав багато ” квартирантів ” – товариство польських купців, торгівельно-промисловий заклад оптики та механіки Леона Аппеля, фотоательє ” Sztuka “, кондитерська ” Mascotte “, перукарня та магазин парфумів Стоїнського, ювелірна крамниця “ Бійон ”, магазини : зброї Дмитраха, квітів Старки, полотна та білизни Беєра …

Головний фасад  Гауснера, фото до 1914 року
Головний фасад Гауснера, фото до 1914 року

У 1951 році в цьому будинку, що був значно пошкоджений в роки війни, надбудували четвертий поверх ( арх. М. Микула ), який повністю відповідав ампірному стилю будівлі.

Вид з подвір’я будинку на сучасний пр - т Свободи, фото 2015 року
Вид з подвір’я будинку на сучасний пр – т Свободи, фото 2015 року

З повоєнних років тут відомі крамниці “ Воєнторг ” і “ Культтовари ” ( “Фототовари” ), згодом – магазин спорттоварів, який проіснував донині …

Використані джерела :

http://www.lvivcenter.org/ , http://poshtivka.com/ , www.pslava.info

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.