8 кінотеатрів радянського Львова

4054
кінотеатри

З часу проведення у Львові в 1896 р. першого справжнього кіносеансу, у місті розпочалася ера кіно. Були побудовані постійні кінотеатри, які функціонували і за совєтів. Але сьогодні хочемо розповісти про 8 будівель зведених для показу фільмів саме в радянський час.

  1. Кінотеатр «Дружба»

Розташований по вул.Вітовського,4, поруч Парку культури та відпочинку ім. Б.Хмельницького був  збудований у 1952 р. за проектом архітектора Станіслава Соколова у стилі сталінського ампіру.  На фасаді колишнього кінотеатру вміщено скульптурну групу , що символізувала дружбу Радянського Союзу з Китаєм та народами Африки, які боролися з колоніалізмом.

Кінотеатр "Дружба", 1962 р.
Кінотеатр “Дружба”, 1962 р.

Глядацький зал був розрахований на 300 місць. Від 1980-х рр. кінотеатр вже не функціонував, як інші застарілі та напівзруйновані паркові споруди, а у 1990-2000-х ерез постійне затоплення приміщення будівля кінотеатру зазнала значних пошкоджень

На початку 2000 року Львівська міськрада надала ТОВ “Круаель” кінотеатр “Дружба”, як об’єкт для організації дозвілля, культурних і мистецьких заходів. Однак у 2016 році фірма розпочала реконструкцію кінотеатру під ресторанний комплекс.

2. Кінотеатр «Арлекіно».

Містився він у приміщенні, де за Польщі був Народний дім Сигнівки (сучасна адреса Городоцька, 285) та мав декілька назв. У  1946–1949 – «Метал», з 1949 – «Кінотеатр ім. В. Чкалова». За часів Незалежності переіменований на «Арлекіно» .

Будівля Народного дому по вул. Городоцькій, 285
Будівля Народного дому по вул. Городоцькій, 285 (http://wikimapia.org/)

На початках існування кінотеатру його глядацький зал був розрахований на 150 місць, у 1990р.  його збільшили до 220 місць, однак його завантаженість не була великою.

3. Кінотеатр «Дзвін»

У повоєнні роки, за нинішньою адресою вул. Шептицьких, 45, побудовано кінотеатр “Літній-1”. Поруч було облаштовано фонтан з скульптурною групою, стенди та конструкції з політичною агітацією.

Окремою спорудою літній кінотеатр стає у 1955 році, зал мав чималу площу у понад 690 м.кв., сезон показів тоді тривав щонайменше від травня до серпня, відомо, що в кінотеатрі була земляна підлога.

Вигляд на кінотеатр "Дзвін" від вул. Ангеловича. Фото 2015 року
Вигляд на кінотеатр “Дзвін” від вул. Ангеловича. Фото 2015 року

Згодом кінотеатр перейменовано на “Маяк”, зрештою облаштовано дах й більш-менш пристосовано до зимових показів, таким чином “Маяк” на початку 1960-х років перетворився на закритий кінотеатр. Після 1991 року кінотеатр дістає нову назву – “Дзвін”. У березні 2007 р. споруду було передано в оренду з метою створення культурно-мистецького центру ім. С. Бандери.

4. Кінотеатр ім. І.Миколайчука

Зведено будинок на сучасній вул. Личаківській, 131 у 1954 р. Його споруда – яскравий зразок архітектури повоєнної сталінської епохи. Автором проекту кінотеатру  була архітектор Московської архітектурно – проектної майстерні №14 Зоя Осипівна Брод.

Кінотеатр Галана у сер. 1970 - х рр.
Кінотеатр Галана у сер. 1970 – х рр.

Свою першу назву Кінотеатр ім. Я. Галана він отримав  на честь комуністичного письменника Ярослава Галана – у 1954 р. відзначалося п’ятиріччя його загибелі у Львові.

Кінотеатр ім. Галана/ Миколайчука на вул. Личаківській. Фото 2015 року
Кінотеатр ім. Галана/ Миколайчука на вул. Личаківській. Фото 2015 року

У 1990-их роках, вже за часів Незалежності, кінотеатр перейменовано на честь Івана Миколайчука. Вже в той час споруда перебувала у жалюгідному стані і вимагала термінових ремонтних робіт. Рішенням міськради від 2011 року у кінотеатрі знаходиться книгосховище Львівської національної наукової бібліотеки ім. В. Стефаника.

  1. Кінотеатр «Львів»

У 1960 році, в Стрийському парку, на місці одного з старих польських павільйонів збудували перший у місті (та й в Україні) широкоформатний кінотеатр з стереозвуком, який був розрахований на 760 місць

Кінотеатр Львів у Стрийському парку
Кінотеатр Львів у Стрийському парку

Зараз  він практично не працює і перебуває на межі зникнення. На його пропонують створити культурний центр, де б функціонували дитячі гуртки, транслювали фільми, а також проводили би кінофестивалі.

6. Кінотеатр «Клекіт»

Більше відомий за назвою «Мир» (сучасна адреса вул. Чорновола, 2), був побудований на місці колишнього пустиря у 1965 р. Проект прив’язки виконав архітектор  Станіслав Соколов.

Праворуч кінотеатр "Мир", 1970 р.
Праворуч кінотеатр “Мир”, 1970 р.

У часи Незалежності його перейменовують на «Клекіт», а від 2001 р. у цій  будівлі облаштували нічний клуб «Міленіум» . У проекті адаптації кінотеатру під розважальний комплекс приймала участь Науково-дослідна лабораторія експлуатаційної надійності будівель і споруд Національного університету водного господарства та природокористування у м. Рівне. На сьогодні у будівлі колишнього кінотеатру міститься MalevichNightClub.

7. Кінотеатр  «Сокіл»

Будівлю кінотеатру, що розташований за адресою вул. Володимира Великого, 14 а, було зведено  посеред парку «Горіховий гай» у 1978 р.  Звели споруду у стилі модернізму.

Приміщення кінотеатру "Сокіл" (колись "Орлятко") в парку "Горіховий гай" у Львові, фото 2015 року
Приміщення кінотеатру “Сокіл” (колись “Орлятко”) в парку “Горіховий гай” у Львові, фото 2015 року

На початку свого існування це був дитячий кінотеатр, що носив назву «Орлятко». Назву «Сокіл» він отримав з настанням Незалежності, проте через фінансову кризу сеанси у кінотеатрі не проводилися з 1990-х рр.  Але 2003 р. потроху у закладі відновилися покази,  а з 2015 р. тут діє освітній центр та кінотеатр незалежного, авторського, «іншого» кіно – Львівський кіноцентр.

8. Кінотеатр «Октябрь»

Будівля кінотеатру була зведена 1978 року, за переробленим типовим проектом, архітектором Людмилою Нівіною на колишньому пр – ті Перемоги (нині вул. Любінська, 93). На ті часи це був великий кінокомплекс на 80 глядацьких місць, найбільший широкоформатний кінотеатр Західної України.

Кінотеатр ” Жовтень ”, 1978 р.
Кінотеатр ” Жовтень ”, 1978 р.

Наприкінці 1980-х кінотеатр перейменували на “Жовтень”, а з початку 1990-их років – це кінотеатр “Галичина”. Від 1992 року заклад перебував у власності територіальних громад Львівщини. Зал здавався в оренду для проведення масових заходів. У березні 2005 року споруду виведено з комунальної власності та приватизовано. У фойє кінотеатру починає функціонувати радіоринок.

Кінотеатр в останні роки існування, фото з сайту explorer.lviv.ua
Кінотеатр в останні роки існування, фото з сайту explorer.lviv.ua

На жаль будівля не «пережила» фінансової кризи, у 2013 р. споруду колишнього кінотеатру демонтували.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. Лемко І., Михалик В., Бегляров Г. 1243 вулиці Львова. – Львів: “Апріорі”, 2009
  2. Мельник І. Галицьке передмістя та південно-східні околиці столичного міста Львова. – Львів: Апріорі, 2012.
  3. https://varianty.lviv.ua/
  4. http://www.lvivcenter.org/
  5. http://lviv.nashigroshi.org/

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.